Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... vanzare autoturism fara act de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

vanzare autoturism fara act de vanzare cumparare

Acum 5 ani am vandut un autoturism Dacia 1310 unui var pe incredere fara sa fac acte de vanzare cumparare....el nu mi-a raspuns increderii si a vandut masina la randul lui fara acte de vanzare cumparare, si tot asa fara sa mai pot da de urma masinii. Va rog frumos sa ma ajutati in gasirea unei solutii legale astfel incat sa pot radia autoturismul de la circa financiara unde platesc impozit in continuare pt acesta. Va multumesc anticipat!
ar fi o solutie chemarea in judecata a varului dv pentru ca instanta sa pronunte o hotarare cu titlu de contract de vanzare cumparare. trebuie sa aveti doi martori care sa ateste ca masina a fost predata si ca banii au fost incasati
Inaintati o actiune prin care solicitati ,in contradictoriu cu varul dvs.pronuntarea unei hotarari care sa tine loc de act de vanzare cumparare,la instanta competenta teritorial.
Aceasta actiune o veti dovedi cu interogatoriu,acte si doi martori