Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Salariile compensatorii intra in calculul pensiei?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Salariile compensatorii intra in calculul pensiei?

Bună ziua,
Am următoarea situație: în martie 2012 am fost concediată din motive neimputabile mie (reducere posturi) și am primit 6 salarii brute compensatorii.
Acum vreau să-mi depun dosar pentru pensie anticipată parțială și intrebarea este dacă acea sumă va fi luată in calculul pensiei și cum pot dovedi primirea acelei sume. Trebuie să solicit adeverință de la angajator?
Menționez că în adeverința eliberată nu se regasesc acele salarii, platite intr-o singură tranșă in luna următoare concedierii.
Mulțumesc!
ana-cer, moderator
Intra in calculul punctului de pensie numai daca pentru aceasta suma s-a retinut si virat contributia pentru pensie (CAS)
Mulțumesc pentru răspuns!
Precizez că au fost salarii brute, din care s-au reținut și virat contribuții și impozit, eu încasând suma netă.
Întrebarea este dacă solicit adeverință pentru suma respectivă din moment ce nu se regăsește nici intr-un înscris primit de la angajator.
Mulțumesc!
corneliadarie, utilizator
Ati verificat pe stagiul de cotizare de la Casa de pensii?
Puteti sa va faceti cont pe site la casa de pensii si sa descarcati toate veniturile declarate de angajatorii dvs. incepand cu 01.04.2001.
Salariile compensatorii intra in calculul pensiei daca s-a retinut si platit CAS din ele.
Mulțumesc pentru răspuns!
Da, am avut intenția să-mi fac cont dar faptul că trebuie să mergi personal la Casa de pensii cu cerere si documente m-a determinat să renunț. Îți faci cont on-line tocmai pentru a evita să te duci personal la ei.
Casa de pensii eliberează la cerere adeverință cu stagiul de cotizare ? Este necesară această adeverință la dosar?
corneliadarie, utilizator