Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Salariile compensatorii intra in calculul pensiei?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Salariile compensatorii intra in calculul pensiei?

Bună ziua,
Am următoarea situație: în martie 2012 am fost concediată din motive neimputabile mie (reducere posturi) și am primit 6 salarii brute compensatorii.
Acum vreau să-mi depun dosar pentru pensie anticipată parțială și intrebarea este dacă acea sumă va fi luată in calculul pensiei și cum pot dovedi primirea acelei sume. Trebuie să solicit adeverință de la angajator?
Menționez că în adeverința eliberată nu se regasesc acele salarii, platite intr-o singură tranșă in luna următoare concedierii.
Mulțumesc!
ana-cer, moderator
Va trebui sa mergeti la Casa de Pensii sa solicitati eliberarea unei adeverinţe de stagii de cotizare.
Cred ca cererea pentru crearea contului se poate trimite si pe mail, iar dvs. puteti primi direct pe mail prima parola a contului.
Din cauza pandemiei, CNPP s-a organizat sa primeasca multe tipuri de documente pe mail sau prin posta, evitand deplasarea persoanelor la sediile lor. Verificati pe site.
Procedura de obținere a unui cont online
[ link extern ]