Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Fostul sot depune declaratie falsă, iar judecătorul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Fostul sot depune declaratie falsă, iar judecătorul nu este interesat de acest fapt, fiindca paratul nu are calitate de martor

Buna ziua!
La procesul pentru recalcularea pensiei alimentare, fostul meu soț a declarat că plătește mai mult decât a fost obligat de instanță. La pensia alimentara, acesta adauga alocația de stat, dar nu specifica acest fapt, indicând in eroare cititorul intampinarii.
Sa inteleg ca judecătorul nu este interesat de adevăr fiindcă fostul meu soț nu are calitatea de martor si ca poate spune orice bazaconie acesta dorește?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
el poate sa declare orice, va veti spune si dvs punctul de vedere.
Sa inteleg ca judecătorul nu este interesat de adevăr

de unde ati inteles asta ?
Fostul soț are dreptul să se apere de acuzațiile pe care i le aduceți dumneavoastră. Daca îl acuzați exagerat în fața judecătorului, el are dreptul să se apere și sa declare realitatea. Judecătorul este imparțial și are tot interesul să afle adevărul.
Judecătorul judecă după probele de la dosar, nu după vorbe.

Cereți instanței să ceară o adeverită cu salariul net de la locul de muncă al soțului, lăsați vorbele.
Dapix, utilizator
Părțile pot să sustina orice,judecătorul nu se pronunță pe simple afirmații ci pe probele administrate,acte,martori,interogatoriu etc.
Buna ziua! Abia acum am vazut raspunsul. Avocata mea mi-a explicat că nu este relevant ce a declarat fostul meu soț în intampinare, ci doar declarația martorilor. Mi-a spus că dacă nu sunt de acord cu ce a declarat fostul meu soț în intampinare sa merg la poliție și să fac o plângere, fiindca judecătorul nu este interesat de aceste aspecte.
Va multumesc pentru raspuns!
Buna! La proces este vorba despre recalcularea pensiei alimentare, datorită faptului că am aflat ca sotul meu între timp lucrează.
Fostul sot a plătit până acum suma cerută de instanță acum 2 ani la divorț, cand a declarat că nu are venituri.
In intampinare, fostul soț a declarat că trimite mai mulți bani (din proprie inițiativă), dar nu specifica faptul că ce trimite in plus este de fapt alocația de stat pe care el o primește pentru copii.
Eu personal, nu l-am acuzat cu nimic, dar nu sunt de acord cu formularea acestuia, nefiind reală.
Va multumesc pentru raspuns!

Dapix a scris:

Fostul soț are dreptul să se apere de acuzațiile pe care i le aduceți dumneavoastră. Daca îl acuzați exagerat în fața judecătorului, el are dreptul să se apere și sa declare realitatea. Judecătorul este imparțial și are tot interesul să afle adevărul.
Judecătorul judecă după probele de la dosar, nu după vorbe.

Cereți instanței să ceară o adeverită cu salariul net de la locul de muncă al soțului, lăsați vorbele.