Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita cesiune
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita cesiune

Buna ziua. am avut un contract de credit de nevoi personale incheiat in 2007 la BCR pe care l-am achitat partial pana prin 2012. in 2014 BCR a cesionat creanta, respectiv contractul de credit catre Investcapital LTD, Malta. Eu fiind in strainatate firma prin reprezentant KRUK SRL a incercat sa imi notifice acest fapt, dar scrisorile au fost returnate pe motiv ca nu m-au gasit la adresa. In 2016 au demarat actiunea de executare silita care a fost oprita in 2019 pe motiv ca nu exista bunuri urmaribile, etc. eu m-am intors in tara in 2019, am inceput sa muncesc si ma trezesc in 2021 feb 19 cu alta executare silita, popriri, somatii, etc. BT mi-a trimis notificare in 01.03 faptul ca am poprire pe conturi, in 05.03 am primit adresa de executor cu somatia de plata.
Ce ar trebui sa fac pentru a contesta executarea silita?
Ce motive de contestație aveți. Daca aveți motive reale , puteți depune la judecătorie contestație la executare.
Prescripția o puteți invoca numai dacă nu a intervenit din partea creditorului întreruperea prescripției.
Dapix, utilizator
oare activitatea de recuperare a creantelor nu trebuie sa indeplineasca anumite cerinte legale in sensul ca sunt legi care reglementeaza faptul ca cesionarea se poate face unor firme care trebuie sa indeplineasca anumite conditii? conditii stipulate in L. 190/1999 si OUG 99/2066.
la dosarul executional din 2021 nu exista nici un act care sa dovedesca ultima plata a mea direct bancii, sunt multe aspecte care as putea sa le invoc.
doareu199, utilizator
Mergeți cu actele la un avocat. Plătiți o oră de consultanță juridică ca să le analizeze, și vedeți daca aveți motive să depuneți contestație la executare.
Exista cineva pe forum cu caz asemanator?
Dacă nu formulati contestație la executare in termen de 15 zile de la data comunicării popririi sau de la data la care ati luat la cunoștință, o să fie prea târziu.Nu merge cu cazuri asemănătoare.modele,sferturi de informații luate de pe net fiecare speță are anumite particularități. Daca o consultație la un avocat care eventual va poate găsi si soluții este de neconceput pt dvs atunci probabil o sa vs execute prin poprire.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat