Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare salariu

Intr-un dosar care are pe rol judecarea unui litigiu de munca am primit o sentinta civila prin care societatea comerciala la care am lucrat sa-mi plateasca drepturile salariale pentru timpul lucrat in luna iulie si sa-mi compenseze in bani concediul de odihna pentru anul in curs. (definitiva) Am senzatia ca societatea comerciala se eschiveaza la plata celor stabilite de instanta de judecata. Va rog respectuos sa ma indumati si sa-mi spuneti ce demersuri trebuie sa intreprind fapt pentru care va multumesc.
Buna ziua,
Potrivit art. 277 din Codul Muncii, "Neexecutarea unei hotarari judecatoresti privind plata salariilor in termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de catre partea interesata constituie infractiune si se pedeseste cu inchiosare de la 3 luni la 6 luni sau cu amenda."
Prin urmare, avand sentinta judecatoreasca, trebuie sa adresati o cerere angajatorului prin care sa solicitati sa va achite drepturile salariale potrivit hotararii judecatoresti. Aceasta cerere este bine sa o aveti in doua exemplare si exemplarul pe care il veti pastra sa existe un numar de inregistrare. Daca se refuza inregistrarea cererii, atunci o puteti trimite prin posta cu confirmare de primire si valoare declarata.
In termen de 15 zile de la data inregistrarii sau a primirii prin posta, societatea este obligata sa va achite drepturile salariale.
Daca nu va achite salariile restante, atunci puteti formula o plangere penala, conform art. 279 Codul Muncii.
Termenul de introducere a plangerii penale este de 2 luni de la data la care persoana vatamata a cunoscut faptuitorul (adica dupa trecerea celor 15 zile).
Plangerea se adreseaza organului de cercetare penala sau procurorului.
Pentru a nu se ajunge aici, precizati in cererea pe care o adresati angajatorului in ceea ce priveste plata salariului, ca nerespectarea hotararii judecatoresti reprezinta o infractiune (neachitarea salalriului in termen de 15 zile).
Bafta mare!
Va puteti adresa unui executor judecatoresc daca hotararea judecatoreasca este investita cu titlu executoriu.
se va putea avea in vedere si art. 374 ind.1 CodPr. Civ. si art. 277Codul Muncii
si
art. 156 codul Muncii :
" Salariile se platesc inaintea oricaror obligatii banesti ale angajatorilor " ca putand constitui , parerea mea , titlu executoriu
Conform prevederilor art.278 C.pr.civ., "hotararile primei instante sunt executorii de drept cand au ca obiect: 1. plata salariilor sau a oricaror alte drepturi izvorate din raporturile juridice de munca...".
De aceea consider ca nu este necesara decat o comunicare de catre instanta a hotararii respective catre angajator, fara a fi necesara apelarea la un executor judecatoresc, iar mai departe consider ca fiind corect raspunsul dat de utilizatorul anes.
ContSters36411, utilizator
16. Dupa articolul 374 se introduce un nou articol, articolul 374^1, cu urmatorul cuprins:
"Art. 374^1. - Inscrisurile carora legea le recunoaste caracterul de titlu executoriu sunt puse in executare fara investirea cu formula executorie."
din legea 459/2006 pentru modificarea si completarea c. pr. civ. ( m.of.994/2006)
ctynn, utilizator