Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... buna seara , in timpul starii de urgenta am fost ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

buna seara , in timpul starii de urgenta am fost sanctionat contraventional ...

buna seara , in timpul starii de urgenta am fost sanctionat contraventional cu amenda de 2000 de lei pentru declaratia pe proprie raspundere , dar abia acum am primit procesul verbal de sanctionare contraventionala prin posta .. intrebarea mea este se poate sa fie prescrisa amenda si sa nu mai platesc avand in vedere ca au trecut 6 luni de la data savarsirii contraventiei conform art 13 alin 2 O.G 2/2001?
andrei120819, utilizator
Termenul total este de 8 luni. De la data savirsirii faptei 6 luni sunt pentru aplicarea sanctiunii si 2 pentru comunicare, de la data aplicarii sanctiunii..
OG 2/2001
Articolul 13
(1) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârșirii faptei.

Articolul 14
(1) Executarea sancțiunilor contravenționale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenției nu a fost comunicat contravenientului în termen de cel mult două luni de la data aplicării sancțiunii.

Daca oricare dintre aceste termene nu a fost indeplinit, depuneti plingere contraventionala si cereti prescrierea .

latka a scris:

Termenul total este de 8 luni. De la data savirsirii faptei 6 luni sunt pentru aplicarea sanctiunii si 2 pentru comunicare, de la data aplicarii sanctiunii..
OG 2/2001
Articolul 13
(1) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârșirii faptei.

Articolul 14
(1) Executarea sancțiunilor contravenționale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenției nu a fost comunicat contravenientului în termen de cel mult două luni de la data aplicării sancțiunii.

Daca oricare dintre aceste termene nu a fost indeplinit, depuneti plingere contraventionala si cereti prescrierea .

In martie am luat amenda
Pai ce mai așteptați, faceți plângerea contravențională. Dacă nu va descurcați, angajați un avocat.