avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 402 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... buna seara , in timpul starii de urgenta am fost ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

buna seara , in timpul starii de urgenta am fost sanctionat contraventional ...

buna seara , in timpul starii de urgenta am fost sanctionat contraventional cu amenda de 2000 de lei pentru declaratia pe proprie raspundere , dar abia acum am primit procesul verbal de sanctionare contraventionala prin posta .. intrebarea mea este se poate sa fie prescrisa amenda si sa nu mai platesc avand in vedere ca au trecut 6 luni de la data savarsirii contraventiei conform art 13 alin 2 O.G 2/2001?
Ultima modificare: Duminică, 24 Ianuarie 2021
andrei120819, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 18:23, 25 Ianuarie 2021
Termenul total este de 8 luni. De la data savirsirii faptei 6 luni sunt pentru aplicarea sanctiunii si 2 pentru comunicare, de la data aplicarii sanctiunii..
OG 2/2001
Articolul 13
(1) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârșirii faptei.

Articolul 14
(1) Executarea sancțiunilor contravenționale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenției nu a fost comunicat contravenientului în termen de cel mult două luni de la data aplicării sancțiunii.

Daca oricare dintre aceste termene nu a fost indeplinit, depuneti plingere contraventionala si cereti prescrierea .


latka a scris:

Termenul total este de 8 luni. De la data savirsirii faptei 6 luni sunt pentru aplicarea sanctiunii si 2 pentru comunicare, de la data aplicarii sanctiunii..
OG 2/2001
Articolul 13
(1) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârșirii faptei.

Articolul 14
(1) Executarea sancțiunilor contravenționale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenției nu a fost comunicat contravenientului în termen de cel mult două luni de la data aplicării sancțiunii.

Daca oricare dintre aceste termene nu a fost indeplinit, depuneti plingere contraventionala si cereti prescrierea .


In martie am luat amenda
Pai ce mai așteptați, faceți plângerea contravențională. Dacă nu va descurcați, angajați un avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am primit azi prin posta un proces verbal de la politia ... 1974daniel 1974daniel buna ziua, am primit azi prin posta un proces verbal de la politia locala prin care ma informeaza ca in data de 15.12.2020 am parcat neregulamentar si abia ... (vezi toată discuția)
amenda contraventionala pentru rovignieta, termene de prescriptie mihaivasilica mihaivasilica In data 28.09.2011 am fost inregistrat, circuland fara a detine rovignieta valabila. In data de 04.04.2012, am primit acasa (in cutia postala), PV de ... (vezi toată discuția)
Bună seara.1) la data de 09.08.2020, o camera de rovineta m-am ... Popab45b09 Popab45b09 Bună seara.1) La data de 09.08.2020, o camera de rovineta m-am fotografiat. La data de 13.10.2020 s-ar încheiat proces verbal de contraventie. Legea scrie ... (vezi toată discuția)