Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Contractul meu de munca va expira in luna ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Contractul meu de munca va expira in luna in care ...

Buna ziua! Contractul meu de munca va expira in luna in care voi naste. Ce se va intampla cu postnatalul? Pot intra direct in concediu de crestere copil?
Sunt doua posiblitati:
- fie il depuneti la CAS si apoi dupa 42 de zile de postnatal intrati in CCC

- fie va depuneti actele pentru somaj la incetarea c.i.m.
Fiind in somaj puteti beneficia de concedii medicale, concediu de maternitate (sarcina si lauzie = pre si postnatal = 126 de zile) si apoi de CCC.
Certificatele medicale le depuneti la Agentia de Somaj care le va calcula si le va plati.
Cererea pentru CCC o faceti catre Agentia de Somaj, iar actele le depuneti la Primaria de care apartineti cu domiciliul.