Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Buna ziua, as dori sa incep o afacere cu inchirierea ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Buna ziua, as dori sa incep o afacere cu inchirierea aranjamentelor ...

Buna ziua, as dori sa incep o afacere cu inchirierea aranjamentelor florale pentru eveniment si nu stiu ce ar fi mai bine sa infiintez un PFA sau SRL. Pentru PFA am facultatea de marketing si ma gandesc ca ar fi potrivita sa pot primi aprobare. Un alt motiv pentru care as opta pentru PFA este faptul ca nu imi doresc sa incep activitatea anul acesta, as vrea sa incep sa achizitionez aranjamentele anul acesta si as vrea sa stiu daca este vreo problema daca atunci cand PFA-ul este infiintat am deja o parte din aranjamente achizitionate si as putea sa le pun pe gestiune. Tinand cont ca nu as avea nici un venit din aceasta afacere anul acesta, ce tip de PFA ar trebui sa aleg pentru taxare? Multumesc
Eu cred că un srl ar fi mai potrivit. Dacă nu doriți să începeți activitatea anul acersta, aveți posibilitatea ca încă de la înființare să dați o declarație privind inactivitatea, a cărei durată poate fi de maxim 3 ani. Puteți începe apoi activitatea când veți dori în decursul perioadei menționate.