avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sotia mea a esit la pensie pentru limita de varsta si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sotia mea a esit la pensie pentru limita de varsta si are acum ...

Sotia mea a esit la pensie pentru limita de varsta si are acum o pensie de 800 ron, pentru o perioada de aproximativ 13 ani lucrati in Romania.Dupa aceasta perioada a lucrat si inca mai lucreaza in Italia unde este rezidenta si cu contract de munca 7ani si 7luni. Intrebarea este ce face cu aceasta perioada si cum poate fi ea folosita la recalcularea pensiei. Ea are 69 ani. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:32, 16 Martie 2021
Pentru perioada lucrata in Italia va primi pensie de la statul Italian.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionarea emil60 emil60 am 54ani am lucrat in tara 29ani dintre care 17ani 7luni in industria chimica fiind atunci considerati grupa intai de munca alti 12ani in strainatate mai ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza anii lucrati in strainatate? yaherra yaherra Eu lucrez in italia cu contract de munca,si as vrea sa stiu ,la pensionare,cum se calculeaza acesti ani, ce procent se da,daca aici salarul meu e de 800 ... (vezi toată discuția)
Pensie comunitara AndronacheIonica AndronacheIonica Buna ziua.Sunt femeie,nascuta la 20/05/1955.Din cartea mea de munca rezulta urmatoarele:28/02/1973-01/08/1994 am lucrat ca tesatoare din care 15ani 7luni ... (vezi toată discuția)