Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata impozit fara succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata impozit fara succesiune

Buna ziua,
contractul pentru construirea de locuinta personala a fost facut si pe numele talalui si al mamei. Pana in anul 2015 impozitul pe casa venea numai pe numele tatalui iar din 2016 impozitul a venit jumatate pe numele tatalui si jumatate pe numele mamei. Mama a decadat in anul 2020. Casiera de la taxe si impozite - Bucuresti, sector 4 ne-a informat ca trebuie facuta succesiunea la notariat pentru a putea plati tata toata suma pe numele lui. Va rog sa-mi spuneti daca legal, tata poate plati in continuare taxele si impozitele pe apartament pe ambele nume si in caz contrar cat ar presupune taxele notariale pentru succesiune.
Multumesc,
Dragos
Tatal nu e singurul mostenitor al mamei, deci oricum nu ar plati el tot impozitul.
In ce priveste taxele , va trebui sa va interesati la un notariat din apropierea locuintei.
gi-jane2, moderator
Fara succesiune nu se poate achita decât asa.
Achitați și faceți ulterior succesiunea.