avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sunt in proces cu Asociatia de proprietari al carei ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sunt in proces cu Asociatia de proprietari al carei Presedinte ...

Sunt in proces cu Asociatia de proprietari al carei Presedinte nu este proprietar.
Cum ma ajuta pe mine acest lucru?!
Am aflat abia azi ca nu este proprietar.
Deci, conduce Asociatia de peste un an ca un escroc.
Avocatul meu spune ca nu are relevanta pentru procesul meu.
Cum asa?!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:00, 20 Martie 2021
Legiuitorul a impus obligatia ca reprezentantul legal al asociatiei de proprietari sa detina concomitent calitatea de proprietar asupra bunului imobil din imobilul unde domiciliaza si sa aibe incheiat acord de asociere cu asociatia de
proprietari
In situatia in care presedintele de asociatie nu respecta si nu intruneste conditiile legal impuse,acesta nu ocupa legal responsabilitatea de reprezentant legalal asociatiei de proprietari
Pe cale de consecinta deciziile acestuia sunt nule
Mai mult poate fi obligat sa restituie asociatiei de proprietari toate sumele financiare acordate drept indemnizatie
Aspectul ca persoana in discutie nu detine legal calitatea de reprezentant legal are o importanta majora,deoarece daca acesta nu intruneste conditiile legal impuse de legiuitor atunci nu are calitatea de reprezentant legal al asociatiei de proprietari,respectiv nu are calitate de parte in cauza

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, poate fi președinte al unei asociații o persoana ... mady76 mady76 Buna ziua, poate fi președinte al unei Asociații o persoana care afirma ca e coproprietar.. Deși proprietar în actul de cadastru apare fiul... În cota de ... (vezi toată discuția)
Presedintele de bloc nu are adresa de domiciliu in bloc,e legal? Mihaita30ct Mihaita30ct Presedintele blocului meu s a ales singur in functia de presedinte .....intrebarea mea este; el nu locuieste in bloc,are adresa din buletin pe alta strada ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, as dori sa stiu daca o persoana, care detine in proprietate ... puimicc puimicc Buna ziua, As dori sa stiu daca o persoana, care detine in proprietate o boxa dintr-un imobil si un loc de parcare poate fi presedinte al asociatiei de ... (vezi toată discuția)