Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducere venituri salariale? Sunt cadru didactic și ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducere venituri salariale? Sunt cadru didactic și în 1.09.2017 ...

Reducere venituri salariale?

Sunt cadru didactic și în 1.09.2017 am revenit la catedra de profesor după 2 ani în care am fost detașata pe funcția de director. Mi s-a încheiat un nou contract de munca fiind salariata conform art 39 din Leges 153/2017. La data de 1.09.2019, in urma promovarii gradului 2 mi s-a încheiat un act adițional prin care salariul meu era cu mult diminuat (întrucât se pierdea acea reîncadrare în baza art. 39 din Legea 153). La acea data era în vigoare Legea 61/2019 care stipula ca în cazul în care, în urma promovarii în funcție, grad, gradație, salariul scade, acesta sa fie menținut la nivelul avut anterior.
Am înaintat o petiție în acest sens către școală, dar nici pana acum nu am primit un răspuns. As dori sa intentez acțiune în instanta pe aceasta speță. Ce părere aveți?
În situația în care, în urma promovării în funcție, grad sau treaptă profesională ori a avansării în gradație, potrivit legii, rezultă un salariu de bază mai mic decât cel avut la data promovării sau avansării în gradație, se păstrează salariul de bază avut anterior promovării sau avansării în gradație.

Petitia cand ati depus-o?
În octombrie 2019.

Cornel Vasile a scris:

În situația în care, în urma promovării în funcție, grad sau treaptă profesională ori a avansării în gradație, potrivit legii, rezultă un salariu de bază mai mic decât cel avut la data promovării sau avansării în gradație, se păstrează salariul de bază avut anterior promovării sau avansării în gradație.

Petitia cand ati depus-o?

Știu ca tardiv, dar recuperarea sumelor cred ca se poate face prin acțiune în instanta.

elenaalbean a scris:

În octombrie 2019.

Cornel Vasile a scris:

În situația în care, în urma promovării în funcție, grad sau treaptă profesională ori a avansării în gradație, potrivit legii, rezultă un salariu de bază mai mic decât cel avut la data promovării sau avansării în gradație, se păstrează salariul de bază avut anterior promovării sau avansării în gradație.

Petitia cand ati depus-o?

Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.