Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Dupa divort, parintii mei au incheiat un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Dupa divort, parintii mei au incheiat un act de partaj ...

Buna ziua! Dupa divort, parintii mei au incheiat un act de partaj voluntar, in urma caruia tata a primit o sulta cedand jumatatea sa din bunurile comune (casa. teren), mama devenind proprietar unic. In continutului actului de partaj e mentionat ca tata nu mai are nicio pretentie pecuniara. In viitor tata poate ataca actul de partaj in instanta? Multumesc!
Buna seara. avand in vedere invoiala partilor, si primirea sultei, nu poate fi atacat. Prin partajul voluntar, o primit o suma de bani care reprezinta contravaloarea parii sale din bunurile comune.
Multumesc pt raspuns!