Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Daca un angajat este delegat intr-un stat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Daca un angajat este delegat intr-un stat UE pt. a ...

Buna ziua! Daca un angajat este delegat intr-un stat UE pt. a desfasura activitatea in beneficiul firmei din Romania unde este angajat cu contract individual de munca, pe o perioada de 15 zile, este necesar formularul A1, notificarea catre inspectoratul muncii din tara unde este delegat, si transmiterea in Revisal? Dar daca angajatii se deplaseaza pt. training la o conferinta , este necesar formularul A1? Multumesc!
Delegarea nu se transmite in REVISAL si nici nu necesita formularul A1. Numai detasarea.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Dar conform Legii 172/2020 si Directivei pt. detasarea transnationala, nu se face distinctie intre delegare si detasare asa cum sunt definite de legislatia romana.

Cornel Vasile a scris:

Delegarea nu se transmite in REVISAL si nici nu necesita formularul A1. Numai detasarea.

Daca se merge pe detasare, atunci aceasta se inregistreaza cel târziu în ziua anterioară datei de începere/încetare a detașării salariatului pe teritoriul altui stat;