Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... delegare/detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

delegare/detasare

Buna ziua.SRL ce desfasoara prestari servicii in Franta pe baza de contracte comerciale cu parteneri francezi,Trimitem salariati sa execute aceste lucrari. Conf. Legii 16/2017 acesta delegare este considerata detasare?Se transmite in Revisal?Este corecta delegarea lor pe baza de decizie de delegare - cf art.43 din Codul muncii sau trebuie act aditional si nu mai este considerata delegare ci detasare dupa Legea 16/2017?Care sunt consecintele daca au plecat cu decizie de delegare si nu s-au raportat in Revisal?Se mai fac alte raportari?Se mai instiinteaza alte institutii?Nu avem formularul A1 caci firma nu are desf. activitate preponderenta in Ro.Multumesc.
Delegarea este una, iar detasare este alta.

Legea nr.16/2017 nu considera delegarea ca fiind detasare.

Delegarea nu se opereaza in REVISAl, in schimb detasare se opereaza cel târziu în ziua lucrătoare anterioară datei de începere a detașării.
Detasarea transnationala prevazuta de Legea 16/2017 nu are acelasi regim cu detasarea cf art 45din Codul muncii.Deasarea transnationala cf art 3, ali 1, lit.c din Lege arata ca salariatul detasat de pe teritoriul Ro este salariatul unui angajator stabilit in Ro care in mod normal lucreaza in Ro si care este trimis pe o perioada de timp limitata sa lucreze pe teritoriul unui stat membru UE in cadrul unui contract comercial si care isi pastreaza toate raporturile de munca cu angajatorul care l-a detasat/delegat .Eu asa am inteles , dar daca sunt alte pareri , poate nu am inteles eu bn?!si in concluzie este delegare?????
Multumesc si astept o confirmare sau infirmare a celor scrise.