Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de v-c cu drept de habitatie viagera- am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de v-c cu drept de habitatie viagera- am cumparat acum ...

Contract de v-c cu drept de habitatie viagera- am cumparat acum 10 ani o casa iar fostul proprietar a pastrat o clauza de habitatie viagera .intre timp lucrurile s au schimbat si nu se mai poate locui cu acest locatar. In calitate de proprietar vreau sa ii respect dreptul de habitatie dar nu mai pot locui acolo cu el datorită comportamentului acestuia(si m am.mutat cu chirie ca să l evit).In contract nu e stipulată vre o clauza de intreținere...intrebarea mea e ce drepturi are persoana ce beneficiaza de habitatia viagera si ce obligatii am eu ca si proprietar față de el...mentinonez ca nu exista vre o clauza de intretinere sau altceva.va multumesc.
alexandru37, utilizator
Art 750 Cod Civil:
Titularul dreptului de abitaţie are dreptul de a locui în locuinţa nudului proprietar împreună cu soţul şi copiii săi, chiar dacă nu a fost căsătorit sau nu avea copii la data la care s-a constituit abitaţia, precum şi cu părinţii ori alte persoane aflate în întreţinere.

Contractul incheiat de dumneavoastra prevede ca vanzatorul isi retine un drept de abitatie viagera asupra intregului imobil sau numai asupra unei parti din acesta?
Nu datorati intretinere decat in baza legii, insa bunicul are venituri suficiente pt a se intretine deci nu va obtine de la dvs intretinere, iar ce consuma el la bloc, nu datorati dvs, ci el. Fata de asociatia de proprietari, dvs sunteti obligat, asa ca daca nu plateste el ce consuma, pe dvs va da in judecata asociatia sau furnizorul x.