avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda politia locala, achitata in termenul de 15 ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda politia locala, achitata in termenul de 15 zile- temei legal Buna ziua, ...

Amenda, achitata in termenul de 15 zile- temei legal
Buna ziua,
In data de 3 noiembrie 2020 am primit amenda de la politia locala. In pv este mentionat ca in temeiul art.28 din Ordonanta nr.2/2001 pot achita in termen de max.15 zile jumatate din cuantumul amenzii .M-am conformat achitand amenda in data de 18.11.2020. Acum am primit somatie sa achit inca 500lei, deoarece termenul de 15 zile s-ar fi implinit in data de 17.11.2020, spun ei...aritmetica este grea...
Intrebarea este :de cand se calculeaza cele 15zile si care este temeiul legal al calculului termenelor de plata? Va multumesc.
Ultima modificare: Luni, 22 Martie 2021
celeonora, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 05:30, 24 Martie 2021
Termenul de 15 zile se calculeaza fara prima si ultima zi; in cazul Dvs. , acesta ar fi expirat pe 19.11.2020.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Problema este ca eu trebuie sa formulez un raspuns in scris, cu temeiul legal(art. lg.) privind calculul termenelor , celor de la directia venituri , prin care sa-i oblig la indreptarea erorii materiale savarsite de ei ,in care ma anunta ca in data de 17.11.2020 era ultima zi de plata , iar somatia ramane valabila pina la stingerea debitului.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Temeiul legal este art. 181 din codul de procedura civila.
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somatie plata amenda circulatie fara pv del_gf del_gf Buna ziua, As dori sa stiu ce pot face in urmatoarea situatie: Am primit o somatie de plata de la Directia \"Taxe si impozite\" a primariei, pentru o amenda ... (vezi toată discuția)
Care este termenul legal de aducere la conformitate a unui produs trimis in service ? Relu2019 Relu2019 Buna ziua, Am cumparat de la un magazin un produs, dupa 2 saptamani s-a stricat, l-am dus inapoi la magazin si mi-au spus ca trebuie trimis in service ... (vezi toată discuția)
Hotarari atacate în termenul de 15 zile ranedo ranedo Buna ziua! Cum se numara termenul de 15zile,lucratoare,calendaristice? Ex. -11 august 2017-data primirii Hotararii; -30 august 2017-data actiunii in ... (vezi toată discuția)