Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda politia locala, achitata in termenul de 15 ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda politia locala, achitata in termenul de 15 zile- temei legal Buna ziua, ...

Amenda, achitata in termenul de 15 zile- temei legal
Buna ziua,
In data de 3 noiembrie 2020 am primit amenda de la politia locala. In pv este mentionat ca in temeiul art.28 din Ordonanta nr.2/2001 pot achita in termen de max.15 zile jumatate din cuantumul amenzii .M-am conformat achitand amenda in data de 18.11.2020. Acum am primit somatie sa achit inca 500lei, deoarece termenul de 15 zile s-ar fi implinit in data de 17.11.2020, spun ei...aritmetica este grea...
Intrebarea este :de cand se calculeaza cele 15zile si care este temeiul legal al calculului termenelor de plata? Va multumesc.
celeonora, utilizator
Termenul de 15 zile se calculeaza fara prima si ultima zi; in cazul Dvs. , acesta ar fi expirat pe 19.11.2020.
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Problema este ca eu trebuie sa formulez un raspuns in scris, cu temeiul legal(art. lg.) privind calculul termenelor , celor de la directia venituri , prin care sa-i oblig la indreptarea erorii materiale savarsite de ei ,in care ma anunta ca in data de 17.11.2020 era ultima zi de plata , iar somatia ramane valabila pina la stingerea debitului.
Temeiul legal este art. 181 din codul de procedura civila.
[ link extern ]