Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare nume de familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare nume de familie

Buna,
As dori sa imi schimb numele de familie. Prin casatorie nu mi-am schimbat numele de familie deoarece am avut niste probleme personale. As vrea sa va intreb daca acum mai pot sa preiau numele sotului si ce trebuie sa fac pentru aceasta? Unde trebuie sa ma adresez?
Cererea de schimbare a numelui de familie sau a prenumelui (formular tipizat), se depune personal de catre solicitant, pe care o va semna în fata ofiterului de stare civila.
Când se cere schimbarea numelui de familie sau a prenumelui pentru un minor care a împlinit vârsta de 14 ani, va semna lânga parinte si minorul.
NU se admite depunerea cererii de catre împuternicit sau intermediar.

Acte necesare

certificatul de nastere al solicitantului + doua copii xerox-legalizate;
certificatul de casatorie + doua copii xerox legalizate, daca persoana este sau a fost casatorita;
certificatul de nastere al sotului sau sotiei (daca si acesta schimba numele de familie) + doua copii xerox- legalizata;
certificatul de nastere al copilului minor si doua copii xerox – legalizate, când solicitantul cere schimbarea numelui de familie si are si copii minori;
NOTA: schimbarea numelui de familie sau a prenumelui produce din oficiu efecte si in
actul de nastere al copilului minor la rubrica numele de familie si prenumele
parintelui in cauza.

declaratia consimtamânt data în forma autentica ,legalizata , a celuilalt parinte când se cere schimbarea numelui sau a prenumelui unui copil minor

declaratie consimtamânt din partea sotului când celalalt sot cere schimbarea numelui de familie comun – legalizata;
certificatul de deces al sotului + o copie xerox legalizata, când se cere schimbarea nume lui de familie dobândit prin casatorie si sotul este decedat;
sentinta de divort, ramasa definitiva, pentru persoanele care solicita aprobarea schimbarii numelui dobândit prin casatorie si pe care l-au pastrat si dupa desfacerea acesteia sau care cer schimbarea numelui de familie pentru un minor nascut dintr-o casatorie desfacuta prin divort;
memoriu motivat, în care se expune temeinicia motivelor invocate în solicitarea aprobarii schimbarii numelui sau a prenumelui;
un exemplar din Monitorul Oficial al României în care s-a publicat cererea de schimbare a numelui de familie sau a prenumelui;
orice alte acte sau documente pe care solicitantul considera ca pot fi invocate în sustinerea cererii sale;
cazier judiciar, eliberat de Politia si certificat de cazier fiscal privind pe solicitant, eliberat de Directia de Finante Publice a jud. ...;
un timbru fiscal în valoare de 1 leu, pentru fiecare cerere;