avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 387 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare nume de familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare nume de familie

Buna,
As dori sa imi schimb numele de familie. Prin casatorie nu mi-am schimbat numele de familie deoarece am avut niste probleme personale. As vrea sa va intreb daca acum mai pot sa preiau numele sotului si ce trebuie sa fac pentru aceasta? Unde trebuie sa ma adresez?
Cel mai recent răspuns: GABRIELA BULAU , Avocat 20:58, 4 Ianuarie 2010
Cererea de schimbare a numelui de familie sau a prenumelui (formular tipizat), se depune personal de catre solicitant, pe care o va semna în fata ofiterului de stare civila.
Când se cere schimbarea numelui de familie sau a prenumelui pentru un minor care a împlinit vârsta de 14 ani, va semna lânga parinte si minorul.
NU se admite depunerea cererii de catre împuternicit sau intermediar.


Acte necesare



certificatul de nastere al solicitantului + doua copii xerox-legalizate;
certificatul de casatorie + doua copii xerox legalizate, daca persoana este sau a fost casatorita;
certificatul de nastere al sotului sau sotiei (daca si acesta schimba numele de familie) + doua copii xerox- legalizata;
certificatul de nastere al copilului minor si doua copii xerox – legalizate, când solicitantul cere schimbarea numelui de familie si are si copii minori;
NOTA: schimbarea numelui de familie sau a prenumelui produce din oficiu efecte si in
actul de nastere al copilului minor la rubrica numele de familie si prenumele
parintelui in cauza.

declaratia consimtamânt data în forma autentica ,legalizata , a celuilalt parinte când se cere schimbarea numelui sau a prenumelui unui copil minor

declaratie consimtamânt din partea sotului când celalalt sot cere schimbarea numelui de familie comun – legalizata;
certificatul de deces al sotului + o copie xerox legalizata, când se cere schimbarea nume lui de familie dobândit prin casatorie si sotul este decedat;
sentinta de divort, ramasa definitiva, pentru persoanele care solicita aprobarea schimbarii numelui dobândit prin casatorie si pe care l-au pastrat si dupa desfacerea acesteia sau care cer schimbarea numelui de familie pentru un minor nascut dintr-o casatorie desfacuta prin divort;
memoriu motivat, în care se expune temeinicia motivelor invocate în solicitarea aprobarii schimbarii numelui sau a prenumelui;
un exemplar din Monitorul Oficial al României în care s-a publicat cererea de schimbare a numelui de familie sau a prenumelui;
orice alte acte sau documente pe care solicitantul considera ca pot fi invocate în sustinerea cererii sale;
cazier judiciar, eliberat de Politia si certificat de cazier fiscal privind pe solicitant, eliberat de Directia de Finante Publice a jud. ...;
un timbru fiscal în valoare de 1 leu, pentru fiecare cerere;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte schimbare nume florin_feraru florin_feraru Buna seara!Va rog sa-mi spuneti si mie ce acte ii trebuiesc pentru a schimba numele copilului.M-am casatorit de curand .Sotia mea are un copil dintr-o ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume de familie bursucex bursucex buna ziua,doresc sa imi schimb numele de familie.mai precis sa trec pe numele pe care l-a avut mama inainte de a se casatorii.motivul este unul personal si ... (vezi toată discuția)
Schimbare prenume anamihai anamihai Buna ziua.. Am si eu o intrebare daca ma poate lamuri cineva ce acte trebuiesc si cum se procedeaza pentru schimbarea prenumelui copilului minor.... va ... (vezi toată discuția)