Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare prenume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare prenume

Buna ziua..
Am si eu o intrebare daca ma poate lamuri cineva ce acte trebuiesc si cum se procedeaza pentru schimbarea prenumelui copilului minor....
va multumesc !
la primarie
Sunt zeci de subiecte privind schimbarea numelui/prenumelui. Daca accesatiCautare in forum aveti toate informatiile necesare.
O. G. nr. 41/2003.
Acte necesare

* certificatul de nastere al solicitantului + doua copii xerox-legalizate;
* certificatul de casatorie + doua copii xerox legalizate, daca persoana este sau a fost casatorita;
* certificatul de nastere al sotului sau sotiei (daca si acesta schimba numele de familie) + doua copii xerox- legalizata;
* certificatul de nastere al copilului minor si doua copii xerox – legalizate, când solicitantul cere schimbarea numelui de familie si are si copii minori;

NOTA: schimbarea numelui de familie sau a prenumelui produce din oficiu efecte si in
actul de nastere al copilului minor la rubrica numele de familie si prenumele
parintelui in cauza.

* declaratia consimtamânt data în forma autentica ,legalizata , a celuilalt parinte când se cere schimbarea numelui sau a prenumelui unui copil minor
* declaratie consimtamânt din partea sotului când celalalt sot cere schimbarea numelui de familie comun – legalizata;
* certificatul de deces al sotului + o copie xerox legalizata, când se cere schimbarea nume lui de familie dobândit prin casatorie si sotul este decedat;
* sentinta de divort, ramasa definitiva, pentru persoanele care solicita aprobarea schimbarii numelui dobândit prin casatorie si pe care l-au pastrat si dupa desfacerea acesteia sau care cer schimbarea numelui de familie pentru un minor nascut dintr-o casatorie desfacuta prin divort;
* memoriu motivat, în care se expune temeinicia motivelor invocate în solicitarea aprobarii schimbarii numelui sau a prenumelui;
* un exemplar din Monitorul Oficial al României în care s-a publicat cererea de schimbare a numelui de familie sau a prenumelui;
* orice alte acte sau documente pe care solicitantul considera ca pot fi invocate în sustinerea cererii sale;
* cazier judiciar, eliberat de Politie si certificat de cazier fiscal privind pe solicitant, eliberat de Directia de Finante Publice
un timbru fiscal în valoare de 1 leu, pentru fiecare cerere;

cererea de schimbare prenume se publica in Monitorul Oficial al Romaniei ,iar dupa publicarea acestei, un extras din Monitorul Oficial in care s-a publicat anuntul impreuna cu toate actele prevazute de Ordonanta 41/2003 , se depun la
Serviciul public judetean, respectiv al municipiului Bucuresti care verifica daca sunt indeplinite toate conditiile prevazute de prezenta ordonanta si, dupa analizarea temeiniciei cererii, precum si a opozitiilor facute, propune, motivat, presedintelui consiliului judetean, respectiv primarului general al municipiului Bucuresti, emiterea dispozitiei de admitere sau de respingere a cererii de schimbare a prenumelui, in termen de 60 de zile de la primirea cererii, potrivit art. 12 din Ordonanta 41/2003.
luiza2008, utilizator