avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare prenume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare prenume

Buna ziua..
Am si eu o intrebare daca ma poate lamuri cineva ce acte trebuiesc si cum se procedeaza pentru schimbarea prenumelui copilului minor....
va multumesc !
Cel mai recent răspuns: luiza2008 , utilizator 21:00, 13 Mai 2010
la primarie
Sunt zeci de subiecte privind schimbarea numelui/prenumelui. Daca accesatiCautare in forum aveti toate informatiile necesare.
O. G. nr. 41/2003.
Acte necesare

* certificatul de nastere al solicitantului + doua copii xerox-legalizate;
* certificatul de casatorie + doua copii xerox legalizate, daca persoana este sau a fost casatorita;
* certificatul de nastere al sotului sau sotiei (daca si acesta schimba numele de familie) + doua copii xerox- legalizata;
* certificatul de nastere al copilului minor si doua copii xerox – legalizate, când solicitantul cere schimbarea numelui de familie si are si copii minori;

NOTA: schimbarea numelui de familie sau a prenumelui produce din oficiu efecte si in
actul de nastere al copilului minor la rubrica numele de familie si prenumele
parintelui in cauza.

* declaratia consimtamânt data în forma autentica ,legalizata , a celuilalt parinte când se cere schimbarea numelui sau a prenumelui unui copil minor
* declaratie consimtamânt din partea sotului când celalalt sot cere schimbarea numelui de familie comun – legalizata;
* certificatul de deces al sotului + o copie xerox legalizata, când se cere schimbarea nume lui de familie dobândit prin casatorie si sotul este decedat;
* sentinta de divort, ramasa definitiva, pentru persoanele care solicita aprobarea schimbarii numelui dobândit prin casatorie si pe care l-au pastrat si dupa desfacerea acesteia sau care cer schimbarea numelui de familie pentru un minor nascut dintr-o casatorie desfacuta prin divort;
* memoriu motivat, în care se expune temeinicia motivelor invocate în solicitarea aprobarii schimbarii numelui sau a prenumelui;
* un exemplar din Monitorul Oficial al României în care s-a publicat cererea de schimbare a numelui de familie sau a prenumelui;
* orice alte acte sau documente pe care solicitantul considera ca pot fi invocate în sustinerea cererii sale;
* cazier judiciar, eliberat de Politie si certificat de cazier fiscal privind pe solicitant, eliberat de Directia de Finante Publice
un timbru fiscal în valoare de 1 leu, pentru fiecare cerere;

cererea de schimbare prenume se publica in Monitorul Oficial al Romaniei ,iar dupa publicarea acestei, un extras din Monitorul Oficial in care s-a publicat anuntul impreuna cu toate actele prevazute de Ordonanta 41/2003 , se depun la
Serviciul public judetean, respectiv al municipiului Bucuresti care verifica daca sunt indeplinite toate conditiile prevazute de prezenta ordonanta si, dupa analizarea temeiniciei cererii, precum si a opozitiilor facute, propune, motivat, presedintelui consiliului judetean, respectiv primarului general al municipiului Bucuresti, emiterea dispozitiei de admitere sau de respingere a cererii de schimbare a prenumelui, in termen de 60 de zile de la primirea cererii, potrivit art. 12 din Ordonanta 41/2003.
Ultima modificare: Joi, 13 Mai 2010
luiza2008, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare prenume geo45 geo45 buna ziua...am si eu o intrebare...doresc sa-mi schimb prenumele dar nu stiu de unde sa iau extrasul din Monitorul Oficial sau cum sa fac exact?va multumesc (vezi toată discuția)
Schimbare nume de familie camiy23 camiy23 Buna, As dori sa imi schimb numele de familie. Prin casatorie nu mi-am schimbat numele de familie deoarece am avut niste probleme personale. As vrea sa va ... (vezi toată discuția)
Acte schimbare nume florin_feraru florin_feraru Buna seara!Va rog sa-mi spuneti si mie ce acte ii trebuiesc pentru a schimba numele copilului.M-am casatorit de curand .Sotia mea are un copil dintr-o ... (vezi toată discuția)