Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit cladire cu destinatie mixta, proprietar pers ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit cladire cu destinatie mixta, proprietar pers juridica

Buna ziua,
S-a achizitonat pe firma un imobil. Societatea isi desfasoara activitatea doar pe 1 etaj, restul imobilului fiind folosit ca spatiu de locuit pentru asociatul unic si fiica acestuia, angajata a societatii.
La realizarea declaratiei pentru calcul impozit local, se poate incadra ca avand destinatie mixta, chiar daca proprietar este persoana juridica.?
In formularul ce trebuie depus se cere diferentierea valorii imobilului in functie de destinatie. In baza carui document se stabileste care este valoarea pt spatiul rezidential , respectiv nerezidential? Intr-un contract de comodat intre societate si asociatul unic trebuie specificata si valoarea , nu doar suprafata ce ii este data spre folosinta?

Multumesc
george-neagu, moderator