Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Care teste rapide pentru detectarea virusului ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Care teste rapide pentru detectarea virusului SARS-COV-2 sunt ...

Care teste rapide pentru detectarea virusului SARS-COV-2 sunt cele mai bune?

Care teste pentru detectarea existentei anticorpilor in cazul virusul Sars-Cov-2 sunt cele mai eficiente?

Exista deosebiri mari între testele rapide existente pe piața sau toate sunt la fel ca și eficienta?

Ma refer la cele existente în farmacii.

După internet nu am încredere sa cumpăr.

De unde este mai sigura recoltarea probelor biologice, din nas sau din gat?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pai...mulți tineri nu prea cred ca virusul.exista...
Ce sa discut cu ei?
Sunt unii care, parca, parca, ar începe sa creadă ca ar exista...Dar încă nu știu ce sa creadă...

Am văzut ce scrie în link.

O.sa.fac verificări în farmacii deoarece am nevoie de mai mute teste rapide ca sa pot controla situatia in caz de nevoie.
Le iau preventiv desi nu am nevoie în acest moment.

Testele depistează orice tulpina nou apărută, cum ar fi și cea japoneza?
Ma.refer la virus și nu la secventierea virusului.

Virusul nu poate deveni atat de modificat genetic încât sa nu mai poată fi depistat ca fiind Sars-Cov-2, sper eu.
Nu greșesc, nu?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Testele antigenice nu au treaba cu tulpinile. Testele rapide bazate pe detectia de antigen identifica prezenta proteinelor coronavirusului (antigene virale) in probe de secretie nasofaringiana recoltate de la pacienti.

Exista si niste recomandari pentru a face acest gen de teste, el da rezultate foarte bune atunci cind exista simptome si infectia cu Sars-cov-2 este in primele zile.
Cititi mai mult aici:
[ link extern ]
Vreti sa spuneți ca asimptomaticii nu pot fi depistați cu teste rapide?

Testele pe.baza de saliva sunt în regula?
Am văzut ca vor sa facă în scoli dar nu se înțeleg miniștrii de la sanatate și educație desi premierul Cîțu ar dori asa.
Ministrul Sănătăţii spune ca nu are cadru normativ dar asta e cea mai mica problema.

Și cei mici sunt la terapie intensivă de cateva zile.
Virusul revine în forță se pare și nu a scăzut în virulenta asa cum ar fi trebuit.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Asimptomaticii pot fi depistati cu teste rapide, problema lor e ca neavind simptome nu stii in ce zi de la debutul infectiei sunt si testele rapide pot da rezultate fals negative.

Cind au fost introduse testele rapide in protocolul medical, la UPU, la sfirsitul anului trecut, am postat acest lucru. Medlife tocmai facuse un studiu despre acele rezultate fals negative.
[ link extern ]

Despre testele din saliva nu cunosc date. Si cred ca nu se prea cunosc date relevante, la nivel oficial. Deci nu e chiar cea mai mica problema.
latka, moderator
Înseamnă că la asta se referea când spuneau ca nu exista metodologie medicala referitor la.testele de saliva.
Am înțeles insa ca Germania a cumpărat 1 milion de teste cu saliva și Franța cam la fel.
Eu am inteles ca ei se refereau ca nu au act normativ și tocmai ei îl pot da.
În fine...E și greu cu ei ca sunt destul de confuzi în comunicare.
Ministrul Învățământului zicea ca nu el poate da actul normativ și asa este.

Referitor la testele nazale rapide de aceea ziceam de cei cu tulpina japoneză ca ar trebui testați zilnic.

Dar, în cât timp se transmite virusul daca omul este infectat?
Adică daca acum iese negativ și peste 9 ore ar ieși pozitiv ar da virusul.fix peste 9 ore sau dupa cate ore?

În cât timp de la apariția reala a infectarii ar transmite virusul către alta persoana?
Ma.refer la ipoteza ca încă ar fi asimptomatic.

Deci, dacă virusul apare după 9 ore în câte ore ar putea infecta pe.cineva?
Exista studii de acest fel?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat