Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Fara sa fi rugat sa platesti o paguba, chemat direct ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Fara sa fi rugat sa platesti o paguba, chemat direct in judecate? ...

La intrare de subsol era o usa, care bloca accesul acestia. Cand am intrat acolo, usa s-a defectat usa.
Nu am fost cerut sa platesc usa respectiva, am fost chemat direct la judecatorie.
Nainte de prima termen am dat bani respectiv, s-a judecat ca "fara obiect" , cu obligatie de plata cheltuiele reclamantului.
Mai sunt 30 de zile pentru depunere apelul. Ce pot sa mai fac?
Am incercat tot sa intelege ca usa nu trebuie sa fie acolo, dar ce mie nu place de loc este faptul "chemat direct in judecate" si mai am de platit si cheltuiele acestuia.

Este normal cum s-a procesat? Nu este obligatori sa comunica mai intai o somatia, sau ceva de genul, cu dovada de primire ? Adica, sa angajeaza avocati, etc, ca sa fie mai mult de platit, etc ?
Mentionez ca de ultima sedinta, de nainte de pronuntare, nu am intelez nimic, dar nici nu am primit nimic prin posta/infodosar

In prima, eu eram paratul, s-a formulat un reconventional, si pronuntare este:

Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Respinge cererea de chemare în judecată formulată de reclamanta-pârâtă ***, în contradictoriu cu pârâtul-reclamant ***, ca rămasă fără obiect. Respinge cererea reconvenţională formulată de către pârâtul-reclamant ***, în contradictoriu cu reclamanta-pârâta ***, ca tardivă. Obligă pârâtul-reclamant la plata către reclamanta-pârâtă a sumei de 596lei, cu titlu de cheltuieli de judecată, reprezentând onorariu avocat, în cuantum de 500 lei şi taxă judiciară de timbru, în cuantum de 96lei. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Judecătoria Constanţa. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, potrivit art. 396 alin. 2 Cod procedură civil, astăzi, 26.03.2021.

Eu inteleg de aici ca trebuie sa platesc catre Reclamantul initial, asa este ?

Multumesc, o zi buna
Robert
RobertoBos, utilizator
Reclamantul va poate chema direct in judecata, fara nici o alta procedura prealabila. Din cele relatate, reiese ca ati formulat o cerere reconventionala, ceea ce a complicat procesul, Puteti sa atacati cu apel numai solutia respingerii ca tardiva a cererii reconventionale, daca dovediti ca ati formulat-o in termen. Este adevarat ca trebuie sa platiti reclamantului din cererea initiala cheltuielile de judecata.
Am intelez, ..... si multumesc.
Deci degeaba am platit in termen. Daca nu am platit in termen, s-a judecat pe fondul problemei.....

Era tardiva, pentru ca dupa prima termen am aflat ca omnul care a pus usa ( si care ma a dat in judecate ) nu sta la noi in bloc, .....

Cu faptul ca nu am primit nimic de la judecatorie pana ziua de azi ( deci nu stiu ce a zis reclamantul la sedinta anterior, si cum au reusit sa ramana "fara obiect" ) pot sa mai fac ceva ?
Nainte de sedinta, reclamant a primit ( asa cred ) ce am comunicat eu. Am zis la sedinta ca merge prea repede, si ei stie ca nu sunt Roman nativ, au zis ca va fi comunicat tot ce trebuie, si mai aveam timp sa trimit comentarile mele. Nu am primit nimic, si am facut ce am putut, dar sansele mele erau mici, ne-stind ce a fost spus exact.
Pe frontul acesta mai pot sa fac ceva ?