avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua. Dacă am apometrele in garanție, declar ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua. Dacă am apometrele in garanție, declar consumul ...

Bună ziua. Dacă am apometrele in garanție, declar consumul lunar corect, cum e legal să se plătească pierderile : pe apartament sau pe persoane? Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 15:56, 27 Martie 2021
Repartizarea diferentei dintre suma consumurilor lunare si valoarea consumului indicata de contorul de bransament se face conform art. 82 din legea 196/2018, pe numar de persoane.


latka a scris:

Repartizarea diferentei dintre suma consumurilor lunare si valoarea consumului indicata de contorul de bransament se face conform art. 82 din legea 196/2018, pe numar de persoane.
[/quot


latka a scris:

Repartizarea diferentei dintre suma consumurilor lunare si valoarea consumului indicata de contorul de bransament se face conform art. 82 din legea 196/2018, pe numar de persoane.
[/quot
Articolul 82
(1)Cheltuielile repartizate proportional cu numarul de persoane reprezinta cheltuielile asociatiei pentru asigurarea serviciilor de utilitati publice de care beneficiaza persoanele care locuiesc sau desfasoara activitati in mod curent in condominiu si care nu pot fi individualizate pe fiecare unitate de proprietate individuala in parte pe baza unor dispozitive de masurare/inregistrare, fie datorita naturii si caracteristicilor anumitor servicii, fie din lipsa dispozitivelor de masurare/inregistrare.
(2)Cheltuielile repartizate dupa numarul de persoane reprezinta cheltuielile asociatiei pentru: apa rece, calda si canalizare; combustibil pentru prepararea apei calde de consum; energia electrica utilizata pentru functionarea instalatiilor comune, inclusiv a ascensoarelor; colectarea deseurilor menajere, vidanjare.
[ link extern ]

Acele diferente/pierderi nu se pot individualiza pe fiecare unitate de proprietate individuala si nu se pot masura .
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Martie 2021
latka, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, va rog sa-mi comunicati cum se imparte consumul de ... cattalinr cattalinr buna ziua, va rog sa-mi comunicati cum se imparte consumul de apa diferenta rezultat dintre bransamentul blocului si apometrele locatarilor, proportional cu ... (vezi toată discuția)
Apometre cu citire radio probleme montaj Nexus11 Nexus11 Apometre cu citire radio Dorim sa montam (cel putin o parte dintre noi) apometre de citire de la distanta pentru a putea reduce din pierderile de apa ce ... (vezi toată discuția)
Modul de calcul mentenanta lift sniperm sniperm Modul de calcul mentenanta lift Buna ziua, Cu toate ca intrebari au mai fost puse,, legata de plata mentenantei liftului. Intre timp, a aparut ... (vezi toată discuția)