Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua. Dacă am apometrele in garanție, declar ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua. Dacă am apometrele in garanție, declar consumul ...

Bună ziua. Dacă am apometrele in garanție, declar consumul lunar corect, cum e legal să se plătească pierderile : pe apartament sau pe persoane? Mulțumesc!
Repartizarea diferentei dintre suma consumurilor lunare si valoarea consumului indicata de contorul de bransament se face conform art. 82 din legea 196/2018, pe numar de persoane.

latka a scris:

Repartizarea diferentei dintre suma consumurilor lunare si valoarea consumului indicata de contorul de bransament se face conform art. 82 din legea 196/2018, pe numar de persoane.
[/quot

latka a scris:

Repartizarea diferentei dintre suma consumurilor lunare si valoarea consumului indicata de contorul de bransament se face conform art. 82 din legea 196/2018, pe numar de persoane.
[/quot
Articolul 82
(1)Cheltuielile repartizate proportional cu numarul de persoane reprezinta cheltuielile asociatiei pentru asigurarea serviciilor de utilitati publice de care beneficiaza persoanele care locuiesc sau desfasoara activitati in mod curent in condominiu si care nu pot fi individualizate pe fiecare unitate de proprietate individuala in parte pe baza unor dispozitive de masurare/inregistrare, fie datorita naturii si caracteristicilor anumitor servicii, fie din lipsa dispozitivelor de masurare/inregistrare.
(2)Cheltuielile repartizate dupa numarul de persoane reprezinta cheltuielile asociatiei pentru: apa rece, calda si canalizare; combustibil pentru prepararea apei calde de consum; energia electrica utilizata pentru functionarea instalatiilor comune, inclusiv a ascensoarelor; colectarea deseurilor menajere, vidanjare.
[ link extern ]

Acele diferente/pierderi nu se pot individualiza pe fiecare unitate de proprietate individuala si nu se pot masura .
latka, moderator