Forum Discuţii juridice Executare silită buna seara , am si eu o intrebare in cazul in care iau ...
Discuție deschisă în Executare silită

buna seara , am si eu o intrebare in cazul in care iau amenda ...

buna seara , am si eu o intrebare in cazul in care iau amenda contraventionala si nu o platesc ,ce se va intampla avand in vedere ca nu detin nici bunuri si nici conturi bancare ?
Se va pune poprire pe salariu. Odată și odată..., o să aveți și bunuri că nu puteți trăi numai cu aer.
cel putin 5 de acum inainte nu voi avea salariu
Pt amenda, puteti fi executat si peste 5 ani, deci nu scapati. ce e bine, e ca nu se aduna penalitati, deci o puttei achita cand puteti, daca in sensul asta ati intrebat.
nu se prescrie niciodata ?
Dacă executorii ANAF insistă în încercarea de executare silită, și stăruie mereu, prescripția se întrerupe la fiecare stăruință, și termenul începe să curgă iar de la zero. Dacă aștepți prescrierea, riști să nu mai ai niciodată nimic, nici casă, nici salariu, și nici pensie la bătrânețe.

Prescrierea intervine doar daca creditorul ANAF uită de acea amendă timp de 5 ani.

Odată pe an dacă încearcă să execute silit debitorul, prescrierea se întrerupe și începe să curgă un alt termen de 5 ani.
Dapix, utilizator