Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Suprafata teren aferenta cotei indiviza ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Suprafata teren aferenta cotei indiviza apartament-neclar

buna ziua,

s-a achizitionat un apartament cu 3 camere de catre al 3 lea proprietar. in ultimul contract realizat scrie ca se transmite totodata si cota indiviza de 1.8% precum si dreptul de folosire a terenului in suprafata de 6 m2. Toate bune si ok.

Dupa semnarea contractului, ultimul proprietar primeste actele din istoricul imobilului (primele acte ale imobilului). Notarul a precizat ca nu este nevoie de istoricul imobilului , ci de ultimul act de vanzare cumparare, ca oricum istoricul este precizat in contract. Apartamentul este prin credit ipotecar, iar banca nu a solicitat un istoric detaliat.

La o analiza a documentelor, pe istoric, de catre ultimul proprietar, se observa urmatoarea situatie asupra "terenului in folosinta".

-contract 1: in contractul dintre OCLV si proprietarul 1 scrie ca se transmite pe langa apartament si cota indiviza de 1,8% si dreptul de folosire a terenului pe durata constructiei-> fara a se preciza suprafata terenului.(!)

-contract2, contract 3, etc: intre contractul dintre proprietarul 1 si proprietarul 2 in contract de v/c se precizeaza ca se transmite pe langa apartament si cota indiviza de 1.8% si dreptul de folosire a terenului pe durata constructiei, in suprafata de 6m2. Deci se precizeaza suprafata...

Valoarea suprafetei, de 6 m2, este transmisa si in celelalte contracte.

Intrebarea si nedumerirea mea este:

- cum s-a determinat aceasta suprafata? sa conteze faptul ca blocul are carte funciara si s-a completat de catre cei de la Carte funciara suprafata la prima intabulare?

- in documentatia cadastrala a apartamentului se face referire doar la cota indiviza si nu este precizata aceasta suprafata.

Ceva este neclar...
Nu este nimic atat de neclar si de ...dubios. In documentatia cadastrala a apartamentului se trece, de obicei, cota indiviza, prin raportarea intregii suprafete comune, la nr. de apartamente si astfel se ajunge la acel procent (de 1,8% in cazul dvs.). In situatia existentei cartii funciare a intregului imobil, in care se trece totalitatea suprafeteiutile dar si comune a acestuia, se poate determina concret suprafata ce revine fiecarui coproprietar, corespunzatoare cotei indivize, prin simpla inmultire a suprafetei totale cunoscute si determinate cu procentul corespunzator (de 1,8%). Intr-adevar, acest calcul de determinare concreta (nu procentuala) este foarte posibil sa se fi facut de specialistii Registrului de carte funciara. Aceasta nu va impiedica, daca doriti, sa cereti (pe cheltuiala dvs. o contraexpertiza) pentru determinarea corecta a suprafetei concrete, chiar si in cazul unei proceduri necontencioase in constatarea proprietatii.
Dupa cum suna denumirea primei unitati vanzatoare – OCVL – se pare ca este echivalentul celor familiare mie – OJCVL, OCLPP (sau are o litera lipsa!) – care functionau la nivelul perioadei 1970-1980.

In acest caz, cele mai multe apartamente erau cumparate cu ajutorul imprumutului acordat de CEC – desigur, pentru a putea fi achitate in rate. Ulterior achitarii integrale, la cerere, se elibera de la CEC o adeverinta in acest sens, cu care se radia ipoteca de la Biroul de Transcriptiuni si Inscriptiuni din cadrul Notariatului de Stat.

De regula, actele care atestau dreptul de proprietate erau:
- contract de construire incheiat cu OJCVL/OCLPP,
- contract de imprumut incheiat cu CEC-ul,
- proces-verbal de predare-primire-receptie a locuintei,
- titlu de proprietate emis de Comitetul Executiv al Consiliului Popular Municipal – Administratia Financiara (arata ca o diploma format “landscape”, de un verde deschis) – pe care, undeva intre ultimele randuri, ar fi trebuit sa apara si cota indiviza de teren aferenta apartamentului (si procentual si in m.p.).

Pe langa aceste documente, uneori titlularul avea (probabil pentru ca le pastrase cu grija B-) ) si un proces-verbal destinat acelei cote indivize, precizata expres in m.p..

Asa ca, fie s-a avut in vedere un asemenea document (existent si prin arhivele accesibile inginerilor de la Oficiul de Cadastru – desi ma indoiesc ca ar fi depus inginerul atata … diligenta), fie inginerul topometrist a determinat cota la masuratorile actuale. Cel putin asa cred eu.

Exista urmatoarele acte scrise de catre Dvs:
ellaw a scris:

De regula, actele care atestau dreptul de proprietate erau:
- contract de construire incheiat cu OJCVL/OCLPP,
- contract de imprumut incheiat cu CEC-ul,
- proces-verbal de predare-primire-receptie a locuintei,

nu stiu daca a existat un titlu de proprietate pe teren. Tind sa incred ca nu , pentru ca s-ar fi facut referire la el in primul contract sau il gaseam in arhiva de acte... dar cine stie....

oricum exista posibilitatea, asa cum se explica mai sus dl zaharia65_2, ca la momentul inscrierii in carte funciara, la prima intabulare, pe baza calculelor sa se fi determinat aceasta suprafata. Cred ca cel mai bine o sa clarific cu cei de la Biroul Carte Funciara.

ps: am sunat la notariat (primul notar) si mi s-a explicat ca este scris pe extrasul de carte funciara si de acolo s-a preluat in acte...
toate - dar absolut toate - actele pe care le-am enumerat se refera la dreptul de proprietate asupra apartamentului, nicidecum al terenului. Acel titlu de proprietate (probabil aceasta sintagma declanseaza un reflex de asemanare/confuzie cu titlul de proprietate asupra terenurilor emis pe baza unor legi funciare postrevolutionare) se refera la dreptul de proprietate asupra apartamentului si face vorbire despre cota indiviza de teren aferent atribuita in folosinta (extrem de rar in proprietate). Poate n-am fost suficient de explicita prima data, insa am tinut sa elimin orice dubiu asupra spuselor mele.
ellaw a scris:

toate - dar absolut toate - actele pe care le-am enumerat se refera la dreptul de proprietate asupra apartamentului, nicidecum al terenului. Acel titlu de proprietate (probabil aceasta sintagma declanseaza un reflex de asemanare/confuzie cu titlul de proprietate asupra terenurilor emis pe baza unor legi funciare postrevolutionare) se refera la dreptul de proprietate asupra apartamentului si face vorbire despre cota indiviza de teren aferent atribuita in folosinta (extrem de rar in proprietate). Poate n-am fost suficient de explicita prima data, insa am tinut sa elimin orice dubiu asupra spuselor mele.

am inteles.multumesc pentru clarificare. intr-adevar au existat unii care si-au luat act de proprietate pe apartament (acel document "verde" :D) altii nu...am discutat cu mai multi acest aspect.

oricum daca exista un astfel de act, probabil in primele documente la notar, se facea referire la el. cum nu s-a facut referire, ar rezulta ca nu a existat.