Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Azi s-a promulgat legea cu evaziunea fiscală. Oare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Azi s-a promulgat legea cu evaziunea fiscală. Oare aceasta lege ...

Azi s-a promulgat legea cu evaziunea fiscală. Oare aceasta lege este și pentru cei care deja au un dosar penal privind legătură cu legea și se pot folosi de aceasta sa plătească prejudiciul către stat .Sau doar pentru viitorii datornici la stat
Potrivit Legii 55/2021 privind modificarea și completarea Legii nr. 241/2005 pentru prevenirea și combaterea evaziunii fiscale, in cazul săvârșirii unei infracțiuni de evaziune fiscală prevăzute la art. 8 și 9, dacă în cursul urmăririi penale sau al judecății, prejudiciul cauzat este acoperit integral, iar valoarea acestuia nu depășește 100.000 euro, în echivalentul monedei naționale, se poate aplica pedeapsa cu amendă. Dacă prejudiciul cauzat și recuperat în aceleași condiții este de până la 50.000 euro, în echivalentul monedei naționale, se aplică pedeapsa cu amenda.

In speta, se aplica și pentru cei care deja au un dosar penal.
Legea penala mai favorabila se aplica celor care se încadrează pe prevederile legale la momentul jurisdicțional în care se afla.

Deci, beneficiați de prevederile legii penale mai favorabile.