Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua, bunicul meu e decedat din 1982. Numele lui ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua, bunicul meu e decedat din 1982. Numele lui difera cu 2 litere in 2 acte necesare pentru un dosar: certificat situatia militara si certificat de deces. De la aceasta diferenta de 2 litere ni se solicita si o adeverinta de la Primarie/Starea Civi

Adeverinta Primarie/Stare civila in legatura cu o ruda decedata
Cred ca de la Evidenta Populatiei ar fi bine sa luati acea adeverinta ..... pe baza CNP-ului se poate stabili numele corect
Probabil sunteti mostenitor al unui bunic care a trecut razboiul. Important este cum figura bunicul in actul de nastere. De acolo porneste numele. Daca insa documentele (cel de nastere si cel de deces) ,,nu bat,, este necesar a se recurge la rectificare de act, care dureaza si 3 luni. Sa ne scrieti cum ati rezolvat.
Justitiarul711, utilizator