Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Copiii sunt scutiti la plata intrtinerii?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Copiii sunt scutiti la plata intrtinerii?

Copii, sunt scutiti la plata intrtinerii?
Daca am refuzat montare de contoare radio, este normal trecere la pausal?
Pentru corecta si completa dv informare studiati disp L nr 196/2018
Conform disp mentionate si cele conexe se inregistreaza in evidenta de calcul cote lunare intretinere orice persoane care domiciliaza provizoriu minimum 15 zile/luna sau definitiv in condominiu
Intro asociatie de proprietari,hotararile adunarii generale sunt general obligatorii
Daca dv refuzati instalarea de aparate individuale de contorizat consum utilitati se apreciaza ca nu sunteti contorizat respectiv se va calcula consumul individual utilitati in sistem pausal
Pentru Doamna ynocentta. NU exista o hotarîre a adunarii generale în sensul de a scuti sa nu copiii de la plata întretinerii.
Am omis. Sunt contorizat apa rece. Apa calda fiind debransat. Pentru a fi trecut la pausal, trebuiesc îndeplinite mai multe situatii. Este un regulament în acest sens. Ori cum va multumesc
Pentru coerenta discutiei,urmariti cu atentie opiniile utilizatorilor
NU exista o hotarîre a adunarii generale în sensul de a scuti sa nu copiii de la plata întretinerii.

Introducerea la calcul a tuturor persoanelor care domiciliaza provizoriu sau definitiv in condominiu,nu este conditionata de hotararea adunarii generale a proprietarilor,ci reprezinta dispozitie expres prevazuta de lege
Referitor la calcul consum apa rece in sistem pausal situatia este foarte clara
Introducerea aparatelor de contorizat la nivel de condominiu se realizeaza in raport de hotararea adunarii generale
Locatarii care isi asuma responsabilitatea sa nu respecte hotaraile adunarii generale isi asuma riscuri,in cazul dv neinstalarea de aparate contorizat cu citire radio reprezinta incalcarea hotararii adunarii generale si se considera ca nu sunteti contorizat,motiv pentru care in conformitate cu dispozitiile si normativele autoritatii in domeniu vi se calculeaza consumul apa rece in sistem pausal
Copiii se trec la intretinere . Legea care permitea scutirea nu mai este.
Daca in adunare s-a votat folosirea apometrelor radio, sunteti obligat sa le montati. Daca nu, va vor trece pausal.

vasicom2000@gmail.com a scris:

Am omis. Sunt contorizat apa rece. Apa calda fiind debransat. Pentru a fi trecut la pausal, trebuiesc îndeplinite mai multe situatii. Este un regulament în acest sens. Ori cum va multumesc

Daca aveti deja contorizare pe apa rece, nu puteti fi obligat de nici o AG sa montati un altul, fie el si cu transmisie extraterestra. Nici o AG nu poate lua hotariri decit legat de partea comuna a proprietatii. Apometrul nu este parte comuna. E cumparat si montat (eventual verificat) pe banii proprietarului.
Este obligatoriu doar sa-l ai:
Articolul 32
(1)Proprietarii sunt obligati sa ia masuri consolidarea si modernizarea condominiului, modernizarea echipamentelor, instalatiilor si dotarilor aferente, montarea contoarelor pentru individualizarea consumurilor la nivel de proprietate individuala, reabilitarea termica in scopul cresterii performantei energetice, precum si reabilitarea structural-arhitecturala a anvelopei condominiului pentru cresterea calitatii arhitectural-ambientale a acestuia, potrivit prevederilor legale, in conditiile mentinerii aspectului armonios si unitar al intregului condominiu, indiferent de natura interventiilor.
[ link extern ]
Cind va scrie la art. 32 obligativitatea montarii apometrelor cu transmisie radio, atunci il veti pune.
latka, moderator