Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Daca comisia de disciplina este neconstitutionala, cum ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Daca comisia de disciplina este neconstitutionala, cum poate ...

Daca comisia de disciplina este neconstitutionala, cum poate fi sanctionat un functionar public?
Adica in ce sens este neconstitutionala? A decis CCR ?
Da
DECIZIA nr. 737 din 8 octombrie 2020 referitoare la excepția de neconstituționalitate a dispozițiilor art. 79 alin. (5) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcționarilor publici
EMITENT
CURTEA CONSTITUȚIONALĂ
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 1189 din 7 decembrie 2020
La 05-07-2019, Articolul 79 din Capitolul VIII a fost abrogat de Litera b), Alineatul (2), Articolul 597, PARTEA a IX-a din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 57 din 3 iulie 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 555 din 05 iulie 2019 .

Vedeti art.494 Cod ad-tiv.
Problema este că CCR-ul a decis că este neconstituțional ca organizarea și modul de desfășurare a activității comisiilor de disciplină pentru funcționarii publici să fie stabilit printr-o Hotărâre de Guvern ( aceasta este esența Deciziei 737/2020 a CCR) Trebuie adoptată o lege.

Ori, până în momentul publicării în Monitorul Oficial a Deciziei 737, comisiile de disciplină erau organizate conform HG 1344/2007, emisă exact în aplicarea acelui articol 79 (5) din Legea 188/1999.

Si actualul Cod Administrativ prevede că modul de constituire, organizare şi funcţionare a comisiilor de disciplină, precum şi componenţa, atribuţiile, modul de sesizare şi procedura de lucru ale acestora se stabilesc prin hotărâre a Guvernului, la propunerea Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici, ceea ce este neconstituțional.

Am rămas cu o prevedere generală (respectiv acel articol 494 din Cod, dar nu mai există reglementarea care guverna activitatea comisiei de disciplină (HG 1344/2007 a fost declarată neconstituțională și o reglementare nouă nu există încă).

Așa că, dacă mă întrebați pe mine, în acest moment singura sancțiune disciplinară care i se poate aplica unui funcționar public este acea mustrare aplicată de conducătorul instituției publice, fără comisia de disciplină.
Kyandra, moderator
Va multumesc frumos!