Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi

Specialiștii de la Deloitte România, Reff & Asociații, Radu Opriș, Biriș Goran și R&R Partners vin la Conferința avocatnet.ro să clarifice probleme des întâlnite în cadrul departamentelor de HR & salarizare ale oricărei companii. Rezervă loc și participă!

Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sotia a fugit cu copilul nostru in Rusia fara acordul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sotia a fugit cu copilul nostru in Rusia fara acordul meu, fara ...

Sotia a fugit cu copilul nostru in Rusia fara acordul meu, fara ca copilul sa aiba pasaport, in conditii de pandemie. Nu stiu cum poate fi asa posibil in Romania si care autoritate imi poate confirma acest lucru. Am facut numeroase plangeri:
- la sectia nr. 15 de Politie ( corespunzatoare ultimului domiciliu al ei al fiului nostru) care au pasat rezolvarea la Politia din Bragadiru ( inca nu am raspiuns de la ei),
- la DGASPC4 ( Protectia Copilului sect.4) care au pasat rezolvarea catre IGP- Evidenta Populatiei)
- la serviciu pasapoarte- care au confirmat ca fiul meu nu are pasaport valabil si nu s-a facut altul nou
-la Politia de Frontiera - astept raspuns in termen de 30 zile
- la Consulatul rus si la Ambasada Rusa din Romania - astept raspuns in termen de 30 zile.
Avem in derulare 2 dosare, unul de divort si o ordonanta presedentiala pentru stabilire program de vizita minor
Mentionez ca pana acum nu s-a prezentat la ordonanta, iar la ultimul termen de la dosarul de divort avocata ei ne-a prezentat o procura emisa la un notariat din Moscova pe data de 15.02.2021 prin care este autorizata de clienta ei ( fosta mea sotie ) sa o reprezinte pe toata perioada procesului pe o durata de pana la 3 ani.
Acest document mi-a ridicat semne de intrebare privitor la actualul ei domiciliu.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Daca fac plangere penala pentru rapire internationala, unde se face si se va intampla?
Ce efect vor avea ordonanta si hotararea judecatoreasca daca eu nu voi putea sa-mi vad fiul ?
Mentionez ca in Rusia nu se poate intra decat pe baza de invitatie si pana in oct.2021 au sistat zborurile Bucuresti-Moscova.

Multumesc anticipat pentru sfaturi!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 15:55, 5 Mai 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
V-am raspuns în celelalte mesaje. faceți plângeri la MAE roman și cel al Federativi Ruse. Luați legătură cu un avocat rus pentru ca altfel nu veți face nimic. Faceți plângere pentru sustragere internațională de minori, faceți plângere prin avocatul rus pe care îl veți angaja la poliția din localitatea unde se găsește copilul în Rusia. Dați toate datele pe care le aveți. Obtineți în România pe cale ordonanței prezedentiale stabilirea temporara a minorului la domiciliul dv. Avocatul dv. știe cum trebuie sa procedeze. Va urez succes
Da, in esenta asa trebuie procedat.
Nici eu nu am lucrat cu Rusia deoarece mai nimeni nu merge acolo dar variante se pot găsi.
Avocatii se ocupa și cu găsirea de variante viabile.
Depinde insa foarte mult de întreaga situatie juridică și de absolut tot.
Nu este ușor nici cu tarile din UE.

Trebuie verificata și compatibilitatea legii rusești cu cea română.
Este mult de lucru pentru avocat și nu merge încercat asa la pocneala.
În mod obligatoriu avocatul.roman trebuie sa discute direct cu avocatul rus daca vreti sa apelati la avocati.
Este un caz cu grad de dificultate ridicat și necesita costuri ridicate.

În opinia mea, greseala de baza pe care ați făcut-o este aceea ca nu ati consultat avocat mai înainte de aceste evenimente.
Nu cred ca v-ar fi costat mai mult de 200 euro,având în vedere că nu discutati cu avocatul 15 minute, dar știați exact cum se prezintă situatia.
Se spune ca cel care are informația are puterea dar informația costa.

Moscova este scumpa și nu crede în lacrimi...
Ultima modificare: Miercuri, 5 Mai 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declarație-acord de ieșire din țară minor valabilă trei ani: poate fi acuzată mama de răpire internațională dacă nu aduce copilul înapoi ? DerLehrer DerLehrer Sotia este cetatean rus, avem copil minor cu dubla cetatenie si dorim sa incheiem un acord de divort si autoritate parinteasca la notar, unde s-au stabilit ... (vezi toată discuția)
Cetatean roman as vrea sa plec la rusia rodik112 rodik112 buna ziua sunt cetatean roman si as vrea sa ajung la rusia sa lucrez la negru puteti sa-mi spuneti si mie cum as putea pleca la rusia cat mai simplu si mai ... (vezi toată discuția)
Crimeea - viitor tinut rusesc ? POPA GHEORGHE POPA GHEORGHE Ucraina, planul secret al lui Putin de Edward Luttwak Anunţat de mult, planul rus pentru împărţirea Ucrainei merită un răspuns mai serios decât ... (vezi toată discuția)