Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Domiciliu in cartea de identitate,este obligatorie? Am ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Domiciliu in cartea de identitate,este obligatorie? Am inteles ...

Domiciliu in cartea de identitate,este obligatorie?
Am inteles ca se poate face si fara o adresa fixa.
Proprietara nu e in tara si sora ei,imputernicita sa semneze doar anumite documente,nu ma poate ajuta sa imi fac buletin pe adresa curenta.
Toata familia mea locuieste tot in chirie si prietenii nu sunt din acelasi oras cu mine.
nu stiu cum pot s imi fac asa buletin,
poate ma puteti ajuta .
Multumesc anticipat
Puteti obtine o carte de identitate provizorie in cuprinsul careia se va insera mentiunea lipsei dovezii domiciliului. De asemenea, proprietarul spatiului poate da o declaratie notariala/consulara cu care puteti obtine cartea de identitate in regim normal, nefiind necesara prezenta acestuia fizic la evidenta populatiei.
Buna ziua!
multumesc pentru raspuns!
Proprietara,am inteles de la sora dansei(cea care e imputernicita)
E foarte in varsta si trebuie s mearga in Cape Town pentru orice fel de acte si sa le traduca ,etc. si nu poate sa faca asta doar ca eu sa imi fac buletin.
O alta nedumerire am,eu dorind sa infiintez PFA,se poate cu buletin provizoriu cum ati spus?
Din cate am aflat,a-mi schimba buletinul inainte de data expirarii e cu programare din lipsa de plastic...
Nu stiu legal ce pasi sa fac
Multumesc mult anticipat daca imi puteti raspunde.
Da, se poate infiinta un PFA cu aceasta carte de identitate provizorie. De asemenea puteti folosi si buletinul vechi chiar daca v-a expirat intrucat valabilitatea sa este prelungita pana la expirarea starii de alerta.
Wow,va multumesc mult !
Va doresc o zi minunata!

Madalina Pascu a scris:

Da, se poate infiinta un PFA cu aceasta carte de identitate provizorie. De asemenea puteti folosi si buletinul vechi chiar daca v-a expirat intrucat valabilitatea sa este prelungita pana la expirarea starii de alerta.