avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Domiciliu in cartea de identitate,este obligatorie? Am ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Domiciliu in cartea de identitate,este obligatorie? Am inteles ...

Domiciliu in cartea de identitate,este obligatorie?
Am inteles ca se poate face si fara o adresa fixa.
Proprietara nu e in tara si sora ei,imputernicita sa semneze doar anumite documente,nu ma poate ajuta sa imi fac buletin pe adresa curenta.
Toata familia mea locuieste tot in chirie si prietenii nu sunt din acelasi oras cu mine.
nu stiu cum pot s imi fac asa buletin,
poate ma puteti ajuta .
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: b_etelka , utilizator 18:19, 6 Aprilie 2021
Puteti obtine o carte de identitate provizorie in cuprinsul careia se va insera mentiunea lipsei dovezii domiciliului. De asemenea, proprietarul spatiului poate da o declaratie notariala/consulara cu care puteti obtine cartea de identitate in regim normal, nefiind necesara prezenta acestuia fizic la evidenta populatiei.
Buna ziua!
multumesc pentru raspuns!
Proprietara,am inteles de la sora dansei(cea care e imputernicita)
E foarte in varsta si trebuie s mearga in Cape Town pentru orice fel de acte si sa le traduca ,etc. si nu poate sa faca asta doar ca eu sa imi fac buletin.
O alta nedumerire am,eu dorind sa infiintez PFA,se poate cu buletin provizoriu cum ati spus?
Din cate am aflat,a-mi schimba buletinul inainte de data expirarii e cu programare din lipsa de plastic...
Nu stiu legal ce pasi sa fac
Multumesc mult anticipat daca imi puteti raspunde.
Da, se poate infiinta un PFA cu aceasta carte de identitate provizorie. De asemenea puteti folosi si buletinul vechi chiar daca v-a expirat intrucat valabilitatea sa este prelungita pana la expirarea starii de alerta.
Wow,va multumesc mult !
Va doresc o zi minunata!

Madalina Pascu a scris:

Da, se poate infiinta un PFA cu aceasta carte de identitate provizorie. De asemenea puteti folosi si buletinul vechi chiar daca v-a expirat intrucat valabilitatea sa este prelungita pana la expirarea starii de alerta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Carte de identitate ramona1990 ramona1990 Bună ziua as vrea sa mă ajutați, mama mea locuiește la tara la tatăl meu acesta nu vrea sa o ia în spațiu, buletinul mamei a expirat de anu ... (vezi toată discuția)
Ajutor - buletin sau buletin provizoriu vip2you17 vip2you17 buna ziua am nevoie ajutor, este vorba ca propietara e plecata in spania si nu poate fii prezenta sa imi fac noul buletin, mi-a expirat buletinul pe data 24 ... (vezi toată discuția)
Adresa de domiciliu pentru luare în spatiu Annett Annett Am o cunostinta care vrea sa se mute cu chirie. Problema e ca ii expira buletinul și nu mai poate avea vechea adresa de domiciliu. Vreau sa o ajut cu ... (vezi toată discuția)