Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Termen de depunere dosar pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Termen de depunere dosar pensionare

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti, cu cat timp inainte de implinirea varstei standart se depun cererea si documentele necesare pentru pensionarea pe limita de varsta?
Multumesc!
Mariaiu, utilizator
Legea 263/2010
Art.103
(2) Cererea de pensionare, împreună cu actele prin care se dovedește îndeplinirea condițiilor prevăzute de prezenta lege, se depune, începând cu data îndeplinirii acestor condiții, la casa teritorială de pensii competentă, în a cărei rază domiciliază persoana.