Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua!Am o nelămurire.Am primit o amendă ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua!Am o nelămurire.Am primit o amendă contravențională ...

Bună ziua!Am o nelămurire.Am primit o amendă contravențională în valoare de 2.500 de lei, pe care am achitat-o în termen de 15 zile cu 1.250 de lei.Amenda am contestat-o, iar judecătoria a decis să îmi micșoreze amenda la 700 de lei.Întrebarea me este, mai am acest termen de 15 zile în care pot plăti jumate din cei 700 de lei? (Adică instituția de la care am plătit amenda să îmi restituie din 1.250 lei suma de 900 lei.)
Amenda ati platit-o deja, si cum ati platit-o în termen de 15 zile, debitorul trebuie sa va restituie diferenta de 900. Poate compesati cu alte datorii ca stiti cum e cu returnarea banilor.
Faceti cerere pentru restituire diferenta, anexind copii dupa hotarirea judecatoreasca si dovada platii celor 1250 RON.
ART. 168 Restituiri de sume
(1) Se restituie, la cerere, contribuabilului/plătitorului orice sumă plătită sau încasată fără a fi datorată.
(2) în situația în care s-a făcut o plată fără a fi datorată, cel pentru care s-a făcut astfel plata are dreptul la restituirea sumei respective.
[ link extern ]