Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura notariala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura notariala

Bună! V-aș fi recunoscătoare pentru o informație. Mătușa mea, în vârstă de 86 ani, în deplinătatea facultăților mintale, lucida, merge cu nepoata la notariat pentru a o împuternici sa o reprezinte la Enel și Distrigaz pentru încheierea unor contracte de utilități. Nepoata, o duce pe mătușa mea la un notariat unde, prietena ei este secretara. Acum, după circa trei luni, verificând documentele mătușii, vad procura care, stipulează, pe lângă ceea ce a dorit mătușa, și împuternicire pentru închirierea imobilului, încasarea chiriei, și înregistrarea contractelor de închiriere. Am sunat la notariat, am intrebat-o pe secretara care a redactat procura, de ce mătușa mea nu știe nimic despre acest paragraf iar ea mi-a spus ca citez"asta este modelul de procura pe care îl avem noi" apoi a completat ca, mătușa a citit și a fost de acord. Nu este adevărat, mătușa a semnat fără sa citească, având încredere în nepoata, greșeala ei. Nedumerirea mea este aceea ca, nu as crede ca un notariat să-ți impună sa semnezi o procura care conține și altceva decât îți dorești? Dvs. ce credeți? Ulterior, s-a produs o cearta între mătușa mea și acea nepoata iar aceasta din urma, ca să nu piardă încrederea mătușii, a dat o declarație notariala prin care "renunță la orice fel de împuternicire". Este valabila sau este indicat sa o revoce mătușa? Va multumesc
Mătușa ar trebui să revoce procura, însă din moment ce au fost deja încheiate contractele cu furnizorii de utilități, nu mai are nicio relevanță.
Poate sub aspectul închirierii, însă nici asa, din moment ce o astfel de procura nu este înregistrata nicăieri și e valabilă 3 ani.
Intrebarea e: pana la urma s-a închiriat imobilul sau nu?
Apoi, dat fiind conflictul cu nepoata, eu zic sa nu aveti atat de multa încredere că mătușa nu a știut ce semnează. Mulți îl iau pe "Nu stiu. Eu sunt batran" in brate.
Luati-o pe mătușa și mergeți la notariatul unde a fost întocmită procura și solicitați cererea scrisă a mătușii, din arhiva. Acolo veti citi clar, scris de mătușa pentru ce a dat procura.
Nu s-a închiriat imobilul, care, dealtfel, este locuit de familie. Dar procura a fost făcută cu trei luni în urma și în aproape trei ani care urmează, este timp berechet pentru închiriere. Iar familia s-ar trezi cu "oaspeți nedoriți" în orice moment. Din acest motiv am întrebat dacă e suficienta acea declaratie a nepoatei sau ar fi mai bine sa o revoce personal. În plus ma interesa dacă este legal ceea ce mi-a spus secretara, ca, asta emodelul de procura care îl are notariat ul și asta îl folosesc?

raluk0207 a scris:

Mătușa ar trebui să revoce procura, însă din moment ce au fost deja încheiate contractele cu furnizorii de utilități, nu mai are nicio relevanță.
Poate sub aspectul închirierii, însă nici asa, din moment ce o astfel de procura nu este înregistrata nicăieri și e valabilă 3 ani.
Intrebarea e: pana la urma s-a închiriat imobilul sau nu?
Apoi, dat fiind conflictul cu nepoata, eu zic sa nu aveti atat de multa încredere că mătușa nu a știut ce semnează. Mulți îl iau pe "Nu stiu. Eu sunt batran" in brate.
Luati-o pe mătușa și mergeți la notariatul unde a fost întocmită procura și solicitați cererea scrisă a mătușii, din arhiva. Acolo veti citi clar, scris de mătușa pentru ce a dat procura.

Nu exista un model standard, prevazut de lege. Orice model poate fi adaptat la situatia respectiva. Insa nu cred ca adauga nimeni paragrafe, daca matusa nu ar fi solicitat expres acest lucru. Prietenia cu secretara nu are nicio importanta, ca in final notarul semneaza procura si o autentifica. In continuare va indrum sa verificati ce a scris matusa pe cerere.
Declaratia nepoatei nu are nicio relevanta.
Matusa trebuie sa revoce procura, la orice birou notarial.
Insa asta va spuneam mai sus: ca nici procura, nici revocarea nu pot fi verificate de alte persoane. Daca nepoata inchiriaza maine apartamentul lui Gigel, Gigel nu are cum sa stie ca de fapt matusa a revocat procura.
Nici macar ANAF-ul nu are cum sa verifice, la momentul inregistrarii contractului de inchiriere.
Daca nu doriti sa va treziti cu musafiri nepoftiti, schimbati yala apartamentului si gata.
Am înțeles, am sa țin cont de recomandările Dvs. Va multimesc

raluk0207 a scris:

Nu exista un model standard, prevazut de lege. Orice model poate fi adaptat la situatia respectiva. Insa nu cred ca adauga nimeni paragrafe, dscaca matusa nu ar fi solicitat expres acest lucru. Prietenia cu secretara nu are nicio importanta, ca in final notarul semneaza procura si o autentifica. In continuare va indrum sa verificati ce a scris matusa pe cerere.
Declaratia nepoatei nu are nicio relevanta.
Matusa trebuie sa revoce procura, la orice birou notarial.
Insa asta va spuneam mai sus: ca nici procura, nici revocarea nu pot fi verificate de alte persoane. Daca nepoata inchiriaza maine apartamentul lui Gigel, Gigel nu are cum sa stie ca de fapt matusa a revocat procura.
Nici macar ANAF-ul nu are cum sa verifice, la momentul inregistrarii contractului de inchiriere.
Daca nu doriti sa va treziti cu musafiri nepoftiti, schimbati yala apartamentului si gata.