Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... daca sunt trei benzi pe sens si circul pe banda a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

daca sunt trei benzi pe sens si circul pe banda a doua, singura ...

daca sunt trei benzi pe sens si circul pe banda a doua, singura masina in trafic si circul pe banda a doua inaint de giratoriu pentru a merge inainte. Se da amenda pentru ca nu am circulat pe banda intai.
Articolul 107 din HG1391/2006
(1) La intersectiile prevăzute cu indicatoare şi/sau cu marcaje pentru semnalizarea directiei de mers, conducătorii de vehicule trebuie să se incadreze pe benzile corespunzătoare directiei de mers voite cu cel puţin 50 m înainte de intersectie şi sunt obligati să respecte semnificatia indicatoarelor şi marcajelor.
[ link extern ]

Articolul 101 din OUG195/2002
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
16. nerespectarea regulilor privind circulația pe benzi;
[ link extern ]