Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! Am 21 de ani și sunt studenta in anul 2, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! Am 21 de ani și sunt studenta in anul 2, la zi, și ...

Buna ziua! Am 21 de ani și sunt studenta in anul 2, la zi, și plănuiesc să îmi continui studiile pana la finalizare(licența +master).
Primesc pensie de urmas din septwmbrie 2019, în urma decesului tatălui meu.
Intrebarea mea este următoarea: mai primesc pensia in situatia in care ma angajez cu contract de munca? Am inteles ca daca realizez alte venituri, nu as mai primi.
Legea nu mă lămurește prea tare. Multumesc!
Buna ziua,
Puteti realiza venituri pe perioada studiilor, fara riscul de a va pierde pensia de urmas, pana la varsta de 26 de ani, bineinteles, conform legii.
elenazan, utilizator
Multumesc!