Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Care sunt responsabilitatile functionarilor publici?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Care sunt responsabilitatile functionarilor publici?

Care sunt responsabilitatile functionarilor publici potrivit legii 500/2002?
Silvia Dumitru, utilizator
Mentionati exact ceea ce doriti sa aflati.

Cornel Vasile a scris:

Mentionati exact ceea ce doriti sa aflati.

Responsabilitatile ordonatorilor de credite! Mulțumesc frumos!
Ordonatorii de credite au obligația de a angaja cheltuieli în limita creditelor de angajament și de a utiliza creditele bugetare numai în limita prevederilor și destinațiilor aprobate, pentru cheltuieli strict legate de activitatea instituțiilor publice respective și cu respectarea dispozițiilor legale.

Ordonatorii de credite răspund, potrivit legii, de:
a) angajarea, lichidarea și ordonanțarea cheltuielilor în limita creditelor de angajament și creditelor bugetare repartizate și aprobate potrivit prevederilor art. 21 din lege;
b) realizarea veniturilor;
c) angajarea și utilizarea cheltuielilor în limita creditelor de angajament și creditelor bugetare pe baza bunei gestiuni financiare;
d) integritatea bunurilor încredințate instituției pe care o conduc;
e) organizarea și ținerea la zi a contabilității și prezentarea la termen a situațiilor financiare asupra situației patrimoniului aflat în administrare și execuției bugetare;
f) organizarea sistemului de monitorizare a programului de achiziții publice și a programului de lucrări de investiții publice;
g) organizarea evidentei programelor, inclusiv a indicatorilor aferenți acestora;
h) organizarea și ținerea la zi a evidentei patrimoniului, conform prevederilor legale.