Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pasii legali de incetare a contractului de munca in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pasii legali de incetare a contractului de munca in pentru salariat cu probleme psihice

Care sunt pasii legali de incetare a contractului de munca in cazul unui salariat care are probleme psihice? Stiu ca medicul de medicina muncii face o evaluare si poate spune daca corespunde postului pe care se afla in momentul de fata, dar nu imi este clar daca angajatorul mai este obligat sa-i ofere un loc de munca in societate avand in vedere ca salariatul are deja stari psihotice. Momentan am chemat familia pentru a prelua persoana.
roxana69, utilizator
Discutati cu medicul de medecina muncii, acesta va poate ajuta foarte mult.
Angajatorul nu este obligat sa ofere un alt loc de munca unui salariat care este declarat inapt pentru toate posturile ce le are..
Citii si H.G 355/2007, va poate ajuta.
[ link extern ]
Ionut.ion, utilizator
In cazul in care concedierea se dispune pentru motivele prevazute la art. 61 lit. c) si d) C.mun., precum si in cazul in care contractul individual de munca a incetat de drept in temeiul art. 56 alin. (1) lit. e), angajatorul are obligatia de a-i propune salariatului alte locuri de munca vacante in unitate, compatibile cu pregatirea profesionala sau, dupa caz, cu capacitatea de munca stabilita de medicul de medicina a muncii.
Multumesc.