Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere - Vinerea mare si Paste catolic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere - Vinerea mare si Paste catolic

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o confirmare,
Conf CM, Art. 139 alin. (3) si (3.1) - Daca un salariat a beneficiat de zilele libere pentru sarbatoarea de Pastele catolic,
acesta poate lucra in Vinerea mare (30 apr) si a doua zi de Paste (3 mai), fara a fi necesara acordarea sporului pentru sarbatori legale? Sau, spre exemplu, ziua de 30 apr. poate fi pontata drept zi de concediu de odihna, daca acesta solicita concediu si se aproba de catre angajator?

Multumesc
AndradaCristu, utilizator
1. In cazul tichetelor de masă, angajatorii nu pot acorda mai mult de un tichet de masă pentru fiecare zi lucrătoare din luna pentru care se efectuează distribuirea/transferul valorii nominale a tichetelor de masă, după caz.

2. Nu se consideră zile lucrate perioadele în care salariații:
.....
b) beneficiază de zile libere plătite, în cazul unor evenimente familiale deosebite, potrivit prevederilor Legii nr. 53/2003, republicată, cu modificările și completările ulterioare, respectiv ale Ordonanței Guvernului nr. 6/2007 privind unele măsuri de reglementare a drepturilor salariale și a altor drepturi ale funcționarilor publici până la intrarea în vigoare a legii privind sistemul unitar de salarizare și alte drepturi ale funcționarilor publici, precum și creșterile salariale care se acordă funcționarilor publici în anul 2007, aprobată cu modificări prin Legea nr. 232/2007, cu modificările ulterioare, precum și de zile festive și de sărbătoare legale sau de alte zile libere acordate conform Hotărârii Guvernului nr. 250/1992, republicată, cu modificările ulterioare, și, respectiv, contractelor colective de muncă;
art.10 alin.1 din Normele de aplicare a Legii 165/2018

3. In speta, nu poate beneficia decat de 20 de tichete de masa.