Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Sunt persoane fizica (am platit 5%tva) am achizitionat ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Sunt persoane fizica (am platit 5%tva) am achizitionat un apartament.

Buna ziua,

Sunt persoane fizica (am platit 5%tva) am achizitionat un apartament cu 35000euro, 10000 ches si 25000 credit bancar, sa vandut cu 55000euro, sa rambursat creditul, am achizitionat un al doilea ap cu aceiasi pret si aceiasi schiema de 10000chas si 25000 credit, in cazul in care o sa reusesc sa il vand cu 55000 va trebui sa platesc tva? si daca da pe ce suma deoarece 25000 in ambele cazuri a fost credit bancar deci un inprumut.
teoretic pe banii imbrumutati nu ar trebui sa platim tva.
george-neagu, moderator