avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Sunt persoane fizica (am platit 5%tva) am achizitionat ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Sunt persoane fizica (am platit 5%tva) am achizitionat un apartament.

Buna ziua,

Sunt persoane fizica (am platit 5%tva) am achizitionat un apartament cu 35000euro, 10000 ches si 25000 credit bancar, sa vandut cu 55000euro, sa rambursat creditul, am achizitionat un al doilea ap cu aceiasi pret si aceiasi schiema de 10000chas si 25000 credit, in cazul in care o sa reusesc sa il vand cu 55000 va trebui sa platesc tva? si daca da pe ce suma deoarece 25000 in ambele cazuri a fost credit bancar deci un inprumut.
teoretic pe banii imbrumutati nu ar trebui sa platim tva.
Ultima modificare: Luni, 19 Aprilie 2021
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Contract c-v schimb salvatore112 salvatore112 Buna ziua, doresc sa achizitionez un imobil in valoare de 55000 euro, in prezent detin un ap si de comun acord cu proprietarul imobilului pe care doresc sa il ... (vezi toată discuția)
Tva vanzare-cumparare imobile persoana fizica MARIA ALEXA MARIA ALEXA In luna martie 2018 am vandut un apartament dobandit in anul 2007 prin credit bancar ,In luna curenta mai 2018 ,as dori sa vand o alta proprietate dobandita in ... (vezi toată discuția)
Tva achizitie 1/2 din imobil impreuna cu o persoana diferita de sotie Cezarcj Cezarcj Buna ziua, In cazul in care eu nu mai indeplinesc criteriile pt achizitie imobil cu TVA 5% si cumpar doar 1/2 dintr-o locuinta impreuna cu o persoana ce nu ... (vezi toată discuția)