Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot sa imi reiau numele de dinaintea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot sa imi reiau numele de dinaintea casatoriei,specific ...

Cum pot sa imi reiau numele de dinaintea casatoriei,specific pentru persoana feminina,fosta....
Prin divort sau schimbarea numelui pe cale administrativă pentru motive întemeiate.
am fost la avocat si a zis ca nu se poate decat daca se casatoreste si divorteaza dupa 3 luni,la primarie a zis ca nu se mai poate schimba ,ce sa facem.
Nu am inteles situatia, e casatorita, necasatorita, ce nume poarta si de ce ce vrea sa il schimbe ?

de dinaintea casatoriei

daca se casatoreste
fosta mea sotie a pastrat numele dupa divort,acum vrea sa isi reia numele de fata,si avocatul a zis ca sa ne recasatorim si dupa 3 luni sa divortam ,numai asa poate.
Aiurea, sa faca cerere la primarie pt schimbare pe nume administrativa, dar ii trebuie un motiv serios in sensul ordonantei 41/2003.
reveniti daca ati facut cerere scriesa cu tot ce trebuie ca si documente si primaria va raspunde in scris asupra cererii.