Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua în urma succesiunii mamei i s a atribuit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua în urma succesiunii mamei i s a atribuit un teren ...

Bună ziua în urma succesiunii mamei i s a atribuit un teren și trebuie sa plătească o sulta de 80 000 lei, bani pe care nu îi are. Ce putem face? Am făcut apel și taxa de timbru este de 8000 lei pe care poate sa o plătească în 24 de rate. Nu poate renunța la teren?

Ora estimata: 09:00
Complet: C11
Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Anulează cererile reconven?ionale formulate ca netimbrate. Admite în parte cererea de chemare în judecată formulată de reclamantele Lixandru Petra ?i Ivan Magdalena în contradictoriu cu pârâ?ii Naghy Maria (mo?tenitor al pârâtei Petcu Gherghina), Popa Ionu?, Popa Emilia, Popa Floarea (în calitate de mo?tenitori ai lui Popa Marin), Popa Niculae ?i Costoiu (fostă Popa) Cristina (în calitate de mo?tenitori ai lui Popa Nicolae) ?i Ivan Nicolae. Omologhează raportul de expertiză tehnică judiciară specialitatea topografie ?i suplimentul la raport efectuate de ing. Crutescu Maria – Elena, raportul de expertiză tehnică judiciară în specialitatea evaluare proprietă?ii imobiliare efectuat de doamna expert Vechiu Camelia Rodica ?i raportul de expertiză tehnică judiciară specialitatea topografie efectuat de ing. Istrate Sabin. Dispune ie?irea din indiviziune cu privire la următoarele bunuri imobile, de pe urma defunctei Ivan Zinca, identificate în titlul de proprietate 32349 din data de 01.10.1996 emis de Comisia Jude?eană pentru stabilirea dreptului de proprietate asupra terenurilor Ilfov: - teren în suprafa?ă de 4.000 mp, situat în tarlaua 40, parcela 148, identificat în anexa 2 a raportului de expertiză, cu următoarele vecinătă?i: N – De 148/2, E – Diaconescu Dumitru, S – De 148/1 ?i V – Constantin Petre; - teren intravilan în suprafa?ă totală de 650 mp (122 + 528) (din măsurători 809 mp), situat în Jilava, tarla 29, parcela 8 ?i 7, în ?oseaua Giurgiului, nr. 280, comuna Jilava, jude?ul Ilfov, având următoarele vecinătă?i: N – imobilul cu numărul po?tal 278 din ?oseaua Giurgiului, E – ?oseaua Giurgiului, S – imobilul cu numărul po?tal 282 din ?oseaua Giurgiului, identificat cadastral 53531, V – imobil neidentificat; - teren arabil extravilan în suprafa?ă de 950 mp (din măsurători 960 mp), situat în Jilava, tarlaua 64, parcela 222, având următoarele vecinătă?i: N – drum de acces pe o distan?ă de 11,99 ml, E – grajduri pe o distan?ă de 76,80 ml, S – A 222 pe o distan?ă de 13 ml ?i V – imobilul cu numărul cadastral 2062 pe o distan?ă de 76,81 ml; Atribuie în natură ?i în deplină proprietate ?i lini?tită posesie, reclamantei Lixandru Petra, cotă de 1/8 – Lotul 1 (1 – 5 – 6 – 7) având o suprafa?ă de 403 mp, în proprietate exclusivă, ?i 1/8 din lotul 7, cu o valoare totală de 4.643,48 de lei, Atribuie în natură ?i în deplină proprietate ?i lini?tită posesie, reclamantei Ivan Magdalena, cotă de 1/8 – Lotul 2 (7 – 6 -8 – 9) având o suprafa?ă de 403 mp, în proprietate exclusivă ?i 1/8 din lotul 7, cu o valoare totală de 4.643,48 de lei, Atribuie pârâtei Naghy Maria (în calitate de mo?tenitor al pârâtei Petcu Gherghina) cotă 1/4 - Lotul 3 (9 – 8 – 10 – 11) având o suprafa?ă de 805 mp, în proprietate exclusivă ?i 1/4 din lotul 7, cu o valoare de 9.277,68 de lei, Atribuie pârâtului Ivan Nicolae cotă 1/4 - Lotul 4 (11 – 10 – 12 – 13) având o suprafa?ă de 805 mp, în proprietate exclusivă ?i 1/4 din lotul 7, cu o valoare de 9.277,68 de lei, Atribuie pârâ?ilor Popa Niculae ?i Costoiu (fostă Popa) Cristina (în calitate de mo?tenitori ai lui Popa Nicolae) cotă 1/8 – Lotul 5 (13 – 12 – 14 – 15) având o suprafa?ă de 403 mp, în proprietate exclusivă ?i 1/8 din lotul 7, cu o valoare totală de 4.643,48 de lei, ?i Atribuie pârâ?ilor Popa Ionu?, Popa Emilia, Popa Floarea (în calitate de mo?tenitori ai lui Popa Marin) cotă 1/8 –Lotul 6 (15 – 14 – 16 – 4) având o suprafa?ă de 403 mp, în proprietate exclusivă ?i 1/8 din lotul 7, cu o valoare totală de 4.643,48 de lei. Păr?ile vor rămâne astfel în indiviziune asupra lotului 7 în suprafa?ă totală de 779 mp reprezentând drum de acces. Atribuie pârâtei Naghy Maria (în calitate de mo?tenitor al pârâtei Petcu Gherghina) teren arabil extravilan în suprafa?ă de 950 mp (din măsurători 960 mp), situat în Jilava, tarlaua 64, parcela 222, având următoarele vecinătă?i: N – drum de acces pe o distan?ă de 11,99 ml, E – grajduri pe o distan?ă de 76,80 ml, S – A 222 pe o distan?ă de 13 ml ?i V – imobilul cu numărul cadastral 2062 pe o distan?ă de 76,81 ml, având o valoare de 138.200 de lei. Atribuie reclamantelor Lixandru Petra ?i Ivan Magdalena, în indiviziune (fiecare cu o cotă de 1/2 din teren), teren intravilan în suprafa?ă totală de 650 mp (122 + 528) (din măsurători 809 mp), situat în Jilava, tarla 29, parcela 8 ?i 7, în ?oseaua Giurgiului, nr. 280, comuna Jilava, jude?ul Ilfov, având următoarele vecinătă?i: N – imobilul cu numărul po?tal 278 din ?oseaua Giurgiului, E – ?oseaua Giurgiului, S – imobilul cu numărul po?tal 282 din ?oseaua Giurgiului, identificat cadastral 53531, V – imobil neidentificat, în valoare de 142.400 de lei. Obligă pe reclamanta Lixandru Petra să plătească pârâ?ilor Popa Niculae ?i Costoiu (fostă Popa) Cristina (în calitate de mo?tenitori ai lui Popa Nicolae) suma de 35.072,68 de lei, ?i pârâtului Ivan Nicolae suma de 1.054,64 de lei, cu titlu de sultă pentru egalizarea loturilor, în termen de 6 luni de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. Obligă pe reclamanta Ivan Magdalena să plătească pârâ?ilor Popa Ionu?, Popa Emilia, Popa Floarea (în calitate de mo?tenitori ai lui Popa Marin) suma de 35.072,68 de lei, ?i pârâtului Ivan Nicolae suma de 1.054,64 de lei, cu titlu de sultă pentru egalizarea loturilor, în termen de 6 luni de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. Obligă pe pârâta Naghy Maria (în calitate de mo?tenitor al pârâtei Petcu Gherghina) să plătească pârâtului Ivan Nicolae suma de 68.045,36 de lei cu titlu de sultă pentru egalizarea loturilor, în termen de 6 luni de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În temeiul art. 451, art. 452 – 453 din Codul de procedură civilă compensează cheltuielile de judecată până la valoarea celei mai mici dintre ele 400 ?i obligă pe pârâ?ii Popa Niculae ?i Costoiu (fostă Popa) Cristina (în calitate de mo?tenitori ai lui Popa Nicolae), în solidar, să plătească reclamantei Lixandru Petra suma de 225 de lei cu titlu de cheltuieli de judecată ?i reclamantei Ivan Magdalena suma de 550 de lei cu titlu de cheltuieli de judecată. De asemenea, îi obligă pe pârâ?ii Popa Ionu?, Popa Emilia, Popa Floarea (în calitate de mo?tenitori ai lui Popa Marin), în solidar, să plătească reclamantei Ivan Magdalena suma de 375 de lei cu titlu de cheltuieli de judecată, pe pârâta Naghy Maria la plata sumei de 1.150 de lei către reclamanta Ivan Magdalena cu titlu de cheltuieli de judecată ?i pe pârâtul Ivan Nicolae la plata sumei de 1.150 de lei către reclamanta Ivan Magdalena cu titlu de cheltuieli de judecată. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Cornetu. Pronun?ată prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor prin mijlocirea grefei instan?ei astăzi, 13.10.2020.
Document: Hotarâre 2491/2020 13.10.2020

gi-jane2, moderator
Atribuie pârâtei Naghy Maria (în calitate de mo?tenitor al pârâtei Petcu Gherghina) cotă 1/4 - Lotul 3 (9 – 8 – 10 – 11) având o suprafa?ă de 805 mp, în proprietate exclusivă ?i 1/4 din lotul 7, cu o valoare de 9.277,68 de lei,
Atribuie pârâtei Naghy Maria (în calitate de mo?tenitor al pârâtei Petcu Gherghina) teren arabil extravilan în suprafa?ă de 950 mp (din măsurători 960 mp), situat în Jilava, tarlaua 64, parcela 222, având următoarele vecinătă?i: N – drum de acces pe o distan?ă de 11,99 ml, E – grajduri pe o distan?ă de 76,80 ml, S – A 222 pe o distan?ă de 13 ml ?i V – imobilul cu numărul cadastral 2062 pe o distan?ă de 76,81 ml, având o valoare de 138.200 de lei.

Obligă pe pârâta Naghy Maria (în calitate de mo?tenitor al pârâtei Petcu Gherghina) să plătească pârâtului Ivan Nicolae suma de 68.045,36 de lei cu titlu de sultă pentru egalizarea loturilor, în termen de 6 luni de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri.
pe pârâta Naghy Maria la plata sumei de 1.150 de lei către reclamanta Ivan Magdalena cu titlu de cheltuieli de judecată ?

din toata hotararea asta se refera la ea.

a facut reconventionala prin care a cerut sa se imparta altfel si nu a timbrat ?
a zis in cadrul partajului ca nu vrea terenul ala ca nu poate plati ?
poate sa vanda un teren sau sa il promita pe asta si ar ed eunde plati, nu vad de ce a atacat hotararea
gi-jane2, moderator
Mama mea din 2017 nu s a mai prezentat la proces datorita stării de sănătate și internarilor succesive la psihiatrie fiind diagnosticata cu depresie severa. Acei 950 de metrii sunt extravilan și chiar dacă vinde acel teren nu obține suma pe care trebuie sa o plătească. Practic nu a cerut ca acel teren sa i se atribuie în natura și probabil din cauza neprezentarii la termene s a hotărât așa. Mama în acele momente nu putea pune pe cineva sa o reprezinte pt ca ea însuși nu avea discernământ. Acum starea ei sub tratament este mai buna și a făcut apel pt ca nu avem de unde sa plătim. Adică ea vrea sa renunțe la tot, dar și pt apel ni s a cerut o suma mare, suma pe care nici la fond nu a plătit nimeni atât. Practic a întrat în ceva fără ieșire.
pana sa se repeada sa apeleze, trebuia sa consu;te un avocat. mergeti macar acuma.