Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legalitate proba practica in productie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legalitate proba practica in productie

Buna ziua, as dori sa stiu daca este legal ca in proba practica a unui potential angajat venit la interviu acesta sa fie dus in sectia de productie pentru test practic si constientizarea muncii. Pun acesta intrebare deoarece aud pareri impartite referitoare la legalitatea dpdv al Codului Muncii. Multumesc!
iRazvan91, utilizator
Contractul individual de munca se incheie dupa verificarea prealabila a aptitudinilor profesionale si personale ale persoanei care solicita angajarea.

Modalitatile in care urmeaza sa se realizeze verificarea sunt stabilite in contractul colectiv de munca aplicabil, in statutul de personal - profesional sau disciplinar - si in regulamentul intern, in masura in care legea nu dispune altfel.
Multumesc pentru raspuns, cunosc art. 29 din Codul Muncii, dar eu faceam referire la existenta unui posibil text de lege care sa interzica proba practica inaintea incheierii unui contract individual de munca, facand abstractie de modalitatile stabilite in ROI/CCM care nici nu exista in ceea ce ma priveste pe mine. Din CM eu inteleg ca singura modalitate de verificare prealabila a aptitudinilor profesionale este pe baza de informatie si mi se spune ca nu este in temeiul legii sa dai probe practice unei persoane in cadrul sectiei de lucru inainte de a fi angajata. Multumesc inca o data!
iRazvan91, utilizator
Codul Muncii nu interzice asa ceva ... ci prevede ca modalitatile de verificare sunt prevazute in acele documente.

In lipsa unor prevederi scrise, in opinia mea, nu exista posibilitatea verificarii prin proba practica.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspunsuri.