Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Anul trecut am fost beneficiar de idemnizatie pentru ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Anul trecut am fost beneficiar de idemnizatie pentru un pfa.

Anul trecut am fost beneficiar de idemnizatie pentru un pfa iar acum ma pregatesc sa pun declaratia pentru 2020, 0 venituri insa doar indemnizatie si as vrea sa stiu cum as putea beneficia de plata esalonata a darilor catre stat? Pentru ca vorbim de o suma mare iar activitatea firmei mele nu s-a reluat inca, abia acum face primi pasi mi-e greu sa gasesc mii de lei de plata.
Am înțeles ca trebuie sa depun o hartie pentru esalonare, insa am de achitat undeva la 1380lei pe 2019 asigurart medical pfa si as vrea sa stiu daca afecteaza cu ceva aceasta datorie sau pot depune declaratia pe anul acesta si sa esalonez plata totala adica impozitul pe 2020+ cea de pe 2019?
Pe ce perioada se poate face aceasta esalonare?
Mulțumesc pentru raspunsuri.
george-neagu, moderator