Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare de drept a cim conform art.56 litera g
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare de drept a cim conform art.56 litera g

in cazul condamnarii cu suspendare la o pedeapsa privativa de libertate se aplica prevederile art 56 lit gdin codul muncii?
Art vizat se refera la o hotarare judecatoreasca definitiva,il redau mai jos:

Codul Muncii-art 56(g) ca urmare a condamnării la executarea unei pedepse privative de libertate, de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti
Hotararea este definitiva dar executarea este cu suspendare.....Art.56 lit g se refera la o pedeapsa privativa de libertate dar nu specifica ce se intampla in cazul suspendarii executarii pedepsei, inceteaza sau nu contrctul individual de munca avand in vedere ca fapta pentru care persoana a fost condmnata nu are legatura cu serviciul?
Condamnarea la pedeapsa inchisorii, dar nu suspendarea conditionata a executarii pedepsei nu este privativa de libertate. Prin urmare, parerea mea este a nu se aplica prevederile art 56 lit g din codul muncii in acest caz.
este insa interesant de stiut si care este functia persoanei respective si care a fost infractiunea savarsita.
Multumesc
Cazul de încetare de drept a contractului individual de muncă, în temeiul art. 56 lit. g) din Codul muncii, va fi incident indiferent dacă salariatul a fost condamnat la pedeapsa privativa de libertate.

Nu va opera cazul de încetare de drept a contractului individual de muncă, stipulat de art. 56 lit. g) din Codul muncii, în ipoteza condamnării salariatului la pedeapsa închisorii cu suspendare.