Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

pot concedia un salariat daca a fost condamna la o pedeapsa cu suspendarea executarii pedepsei ori amenda penala?
Nu,deoarece nu se incadreaza in preved.art.61(b) din Codul Muncii.
Puteti sa-l concediati , dar numai disciplinar sau prin desfiintarea postului.
BLETI a scris:

pot concedia un salariat daca a fost condamna la o pedeapsa cu suspendarea executarii pedepsei ori amenda penala?

banuiesc ca aceeasi situatie se aplica si in cazul cand este condamnat la pedeapsa inchisorii cu amanarea executarii acesteia
Art. 56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
.....
f) ca urmare a condamnarii la executarea unei pedepse privative de libertate, de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti;
......

Pentru amenda nu se poate dispune concedierea sau constata incetarea de drept a c.i.m.