avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Parcare cartier rezidential
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Parcare cartier rezidential

Buna ziua,
Am achizitionat un loc de parcare intr-un cartier rezidential in Oradea, dar foarte des il gasesc ocupat de catre oaspeti.Am sunat la politia comunitara, iar raspunsul lor a fost ca nu pot interveni pt ca este cartier privat si nu au acces.Eu ce pot sa fac in aceste conditii? Exista Cf pe locul de parcare, exista placuta cu numarul de apartament.Adica am dat o gramada de bani pt a merge sa parchez pe marginea drumului? Ce as putea sa fac? Multumesc
Ultima modificare: Marți, 27 Aprilie 2021
Cosmaana, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 12:20, 28 Aprilie 2021
Primul lucru ar fi sa puneti un panou mic de avertizare a celor care parcheaza acolo, semnalizind faptul ca e proprietate privata. Puteti sa va montati si un blocator, dupa aceea, daca nu se rezolva civilizat.
Puteti sa va montati si un blocator,

Legal,instalarea de blocatoare auto se poate executa numai de catre operatori economici autorizati si in conformitate cu disp LEGE nr. 49 din 8 martie 2006 pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice,publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 246 din 20 martie 2006
Art. 5. - (1) Administratorul drumului public, antreprenorul sau executantul lucrărilor, conform competenţelor ce îi revin, cu avizul poliţiei rutiere, este obligat să instaleze indicatoare ori alte dispozitive speciale, să aplice marcaje pe drumurile publice, conform standardelor în vigoare, şi să le menţină în stare corespunzătoare.

Instalarea neautorizata de blocatoare auto atrage sanctiuni
Este semnalizat ca fiind proprietate privata,exista placuta cu numarul de apartament, toate locurile care au fost achizitionate sunt semnlizate la fel.In ceea ce priveste blocatorul nu imi doresc sa il pun din mai multe motive.Nu stiu legal ce alte posubilitati as avea?

latka a scris:

Primul lucru ar fi sa puneti un panou mic de avertizare a celor care parcheaza acolo, semnalizind faptul ca e proprietate privata. Puteti sa va montati si un blocator, dupa aceea, daca nu se rezolva civilizat.



ynocentta a scris:


Legal,instalarea de blocatoare auto se poate executa numai de catre operatori economici autorizati si in conformitate cu disp LEGE nr. 49 din 8 martie 2006 pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice,publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 246 din 20 martie 2006
Art. 5. - (1) Administratorul drumului public, antreprenorul sau executantul lucrărilor, conform competenţelor ce îi revin, cu avizul poliţiei rutiere, este obligat să instaleze indicatoare ori alte dispozitive speciale, să aplice marcaje pe drumurile publice, conform standardelor în vigoare, şi să le menţină în stare corespunzătoare.

Instalarea neautorizata de blocatoare auto atrage sanctiuni

Mai cititi o data ceea ce ati scris si, culmea, evidentiat, adica de drum public. Persoana care a deschis aici subiectul vorbeste despre o parcare privata (trecuta in CF) in zona privata , iar politia comunitara recunoaste acest lucru.


Cosmaana a scris:

Este semnalizat ca fiind proprietate privata,exista placuta cu numarul de apartament, toate locurile care au fost achizitionate sunt semnlizate la fel.In ceea ce priveste blocatorul nu imi doresc sa il pun din mai multe motive.Nu stiu legal ce alte posubilitati as avea?

Nu prea aveti optiuni. Ceilalti proprietari de astfel de parcari ce fac intr-o astfel de situatie ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drum privat, cartier rezidential, locuiesc într-un cartier rezidential, ... ..sorin, ..sorin, Drum privat, cartier rezidential, locuiesc într-un cartier rezidential, am parcare privata, blocul e îngrădit cu gard și cu poarta, acum vreau sa va ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ! dețin o firma de taxi și vreau să cer primăriei ... ionuthau ionuthau Buna ziua ! Dețin o firma de taxi și vreau să cer primăriei un loc de parcare privat în orașul meu. Se poate face o cerere legală la care sa primesc și ... (vezi toată discuția)
Loc de parcare subteran ocupat abuziv Silviu A. Silviu A. Buna ziua. Detin un loc de parcare subteran intr-un complex rezidential din sectorul 6. Detin toate actele necesare pentru a demonstra ca este proprietate ... (vezi toată discuția)