Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Loc de parcare subteran ocupat abuziv
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Loc de parcare subteran ocupat abuziv

Buna ziua.

Detin un loc de parcare subteran intr-un complex rezidential din sectorul 6. Detin toate actele necesare pentru a demonstra ca este proprietate privata. Problema mea este ca o persoana necunoscuta tot parcheaza pe locul meu fara a lasa numar de telefon sa o pot contacta si mu se stoe cine e. Intrebarea mea este, daca sun la politie pot rezolva ceva in sensul asta? (sa dea amenda) Sau trebuie sa alerg de nebun pe la sectii, sa depun declaratii pentru o persoana care poate intre timp pleaca de pe locul meu?

Multumesc.
Locul dv de parcare detine placuta executata de serviciul din primarie cu numar inmatriculare,astfel incat potentialii interestai sa cunoasca ca esti loc de parcare privat ?
Daca locul de parcare este semnalizat cu placuta de informare,puteti sesiza oficial politia
Initial ar trebui sa incercati solutionarea amiabila,prin informarea proprietarului vehiculului care intelege sa ocupe fara drept legal locul dv de parcare.puteti lasa bilet infomativ pe parbriz

ynocentta a scris:

Locul dv de parcare detine placuta executata de serviciul din primarie cu numar inmatriculare,astfel incat potentialii interestai sa cunoasca ca esti loc de parcare privat ?
Daca locul de parcare este semnalizat cu placuta de informare,puteti sesiza oficial politia
Initial ar trebui sa incercati solutionarea amiabila,prin informarea proprietarului vehiculului care intelege sa ocupe fara drept legal locul dv de parcare.puteti lasa bilet infomativ pe parbriz

Este loc de parcare subteran si numerotat. Nu are legatura cu locurile de parcare ale primariei. Fara acea “placuta de la primarie” politia nu poate face nimic avand in gedere ca am contract de vanzare-cumparare pe acel loc?
Politia nu se baga în astfel de chestiuni, va trebui să rezolvați personal problema în cadrul complexului rezidențial. Dacă nu există asociație și vreun regulament care să prevadă ceva în legătură cu parcările, singura opțiune e să "semnalizati" respectivului ca locul respectiv e proprietatea dvs. privată printr-un anunț lăsat la fața locului. Dacă nu rezolvați, va trebui sa va luați un blocator și sa-l instalați pe locul dvs. de parcare.
Dacă nu rezolvați, va trebui sa va luați un blocator și sa-l instalați pe locul dvs. de parcare.

În conformitate cu prevederile HCL 927/2006, montarea unor astfel de dispozitive este strict interzisă şi sunt prevăzute sancţiuni usturătoare (1.000 şi 2.000 de lei şi ridicarea dispozitivului de blocare).
Și unde e link-ul de la acea hotărâre de consiliu local ? De ce nu dati sursa și postați tot felul de texte, fără acoperire ?

Cum pot sa-si dea seama utilizatorii dacă spuneți adevărul și nu se refera doar la parcările rezidențiale? Deci nu există nici un efect juridic asupra celor care au parcare proprietate privată.

Dacă șterg postarea, pentru încălcarea regulamentului forumului, veți zice ca tot eu sunt de vină.

Chiar va rog frumos, pentru ultima data, sa va încadrați în acele cerințe.
latka, moderator