Reges-Online: Operațiuni esențiale și situații speciale. Ghid practic pentru o gestionare corectă și eficientă a registrului.Vezi agenda evenimentului și participă →
O societate A din Romania ( platitoare de TVA ) cumpara ( importa si plateste TVA ul in vama ) materie prima de la o societate B din Turcia.
Societatea A prelucreaza materia prima in Romania si ulterior vinde integral produsul finit ( impreuna cu toate resturile de materie prima ramase) unei societati C din Turcia.
Marfa pleaca, la cererea cumparatorului C, direct din Romania catre o societate D din Spania ( platitoare de TVA in Spania) cu care societatea C are contract de exclusivitate.
Intrebarea este cum trebuie sa intocmeasca factura de vanzare societatea A din Romania in urmatoarele trei situatii:
a. societatea C nu detine cod de platitor de TVA in nici o tara UE
b. societatea C detine si furnizeaza un cod de platitor de TVA din Spania
c. Societatea C detine si furnizeaza un cod de platitor de TVA din Romania
Marfa nu paraseste teritoriul UE si este transportata de cumparatorul final ( D) sau de societatea ( C ) de la un platitor de TVA din Romania la un platitor de TVA din Spania.
Transport in afara ue
fifi58
firma din RO platitor de tva cumpara marfa din UE de la o firma platitor de tva in tara sa si vinde marfa in afara UE la o firma neplatitor de tva . Marfa se ... (vezi toată discuția)